"Как да се превърнеш в Айнщайн за един час?" се завръща на сцена "Дерида" в своя нов формат. Това е един спектакъл, посветен на креативността. В новата му версия има и нови акценти. Сред тях е музика и звуков дизайн на Никола Груев-Котарашки:
"Важно е да осъзнаем, че всеки може да бъде креативен. Това не е възможност само на талантливите, защото много хора мислят така."
"Be Creative or Die" е мотото на представлението, а новите му акценти със сигурност включват и развитието на темата за изкуствен интелект. Бумът на изкуствения интелект през последната година постави креативността и креативното мислене на карта. Въпросът е как използваме технологичния елемент на креативност с нашата креативност.
Представлението се основава на теории на Айнщайн. То е и интерактивно, поддържа и връзка с публиката. В спектакъла ще видим и нагледен пример за това как креативния човешки ум може да впрегне AI технологиите дори в разказването на любопитна и интересна история като този спектакъл.
Текстът е изпълнение и режисура на Димитър Узунов, видео-сценографията е на Никола Налбантов, научен консултант и гласът на Айнщайн: доц. д-р Владимир Божилов. Женски изкуствен интелект: Ванина Кондова, Деница Зафирова. Визуална идентичност е дело на Елена Гамалова, а оператор: Радостин Найденов.
Как се танцува социално аржентинско танго по време на война? Защо двама души от Киев не спират да преподават, въпреки въздушните атаки всеки ден в украинската столица, и как "тангообщността" в града помага за сражаващите се на фронта – коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Бусел и Антоний Мат , учители по аржентинско танго в..
Наричат го "Патриарх на шотландския съвременен ренесанс" в литературата на Британските острови. Алистър Грей (1934-2019) е писател и художник, който сам илюстрира книгите си. През голяма част от своя живот той пише романа "Ланарк: Живот в четири книги"(1981), който у нас излиза през 2002 година. Романът му "Клети създания" беше публикуван..
В редакция "Хумор и сатира" не сме фанатични фаталисти, но дойде ли 13-и, не го подминаваме без грам уважение, както ще се уверите в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на тринайстия ден от месеца имат заглавия с 13..
До 28 октомври в парка до РЦСИ "Топлоцентрала" стоят скулптурите от хартия и метал на Христина Дечева с общо заглавие "Градски разговори". Това е наградената инсталация след конкурса на София хартиен арт фест и РЦСИ "Топлоцентрала" за изкуство в градска среда. Оприличавана на приказни къщички и едновременно с това на фантастични животни,..
"Присмехулниците не правят нищо друго, освен да пеят и да ни радват. Те не нападат градината, не правят гнезда в царевицата, те не правят нищо друго, освен да изливат сърцата си в песни за нас. Затова е грях да убиеш присмехулник." Романът "Да убиеш присмехулник" на американската писателка Харпър Ли печели награда "Пулицър" през 1961 година и..
На 10 ноември отбелязваме Професионалния ден на архивиста, а тази година той е ознаменуван с едно значимо събитие – дарението на личния архив на Иван..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", Н. Пр. г-жа Бръндуша Предеску, Извънреден и пълномощен посланик на Румъния, сподели своите виждания..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg