Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 529

Наталия в страната на чудесата

Емил Янев и Наталия Цекова
Снимка: БНР

В епизод 529 "Трамвай по желание" представя на своята публика актрисата Наталия Цекова.

Наталия е от Елин Пелин, израснала в с. Лесново. През 2014 г. завършва специалност "Актьорско майсторство за драматичен театър" в НАТФИЗ в класа на професор Здравко Митков. След това, отново в Театралната академия, завършва и магистратура по публична реч.

Наталия никак не обича да я представят като първата дипломирана актриса от ромски етнос у нас. Но това е факт, а повечето медии се хващат първо за него, за да я покажат като екзотика в нашия театрален живот.

Самата тя не отбягва ромската тема. Напротив, анализира я и граждански, и творчески. Заедно с актрисата и драматург Здрава Каменова са съавтори на  двуезичния моноспектакъл "Цигански колела", който разказва историята на младо, образовано ромско момиче, което застава на кръстопътя между любовта идентичността си. Спектакълът е игран  в цялата страна, а също в Косово, Австрия, Германия, Унгария. Пак с Каменова написват и участват в спектакъла "Назови ме с моето име", изследващ темата за Възродителния процес.

Едно от последните творчески приключения на Наталия е нейната режисьорска постановка "Пораймос – в три истории", по текст на Мария Касимова-Моасе. Главните роли се изпълняват от Благица Стоименова, Ангелина Славова и самата тя. Пораймос е кауза, защото думата означава ромския Холокост през Втората световна война. Това, което прави още по-ценна пиесата е, че е базирана на действителни личности и събития.

За по-широката публика Цекова е популярна с участието си в сериала "Откраднат живот", както и в различни роли с ансамбъл "Българе".

Всъщност Наталия е много повече от тази суха статистика. И радиозрителите на "Трамвай по желание" ще го разберат от епизод 529.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Млади автори представят свои фотокниги

Дамян Думанов и Боян Кривошиев са двама млади автори, които следват фотография във Виена и в София. Те представиха свои фотокниги в лимитиран тираж в галерия " Синтезис " . „За една година успоредно се разви нашия интерес към формата на фотокнигата – казва Дамян Думанов – това са нашите първи стъпки и опознаване на формата. Личният елемент..

публикувано на 26.07.24 в 19:10

"Самоопределения на скулптурата" на "Шипка" 6

По случай своята 70-годишнина известният  художник, артист и скулптор Иван Русев предложи на своята публика, колеги и приятели изключително интересен проект, фокусиран върху базисните условия на скулптурата в днешно време.  В галерията на СБХ на "Шипка" 6, на целия първи етаж се представя иновативната експозиция, посветена на 70-годишнината на..

публикувано на 26.07.24 в 18:40

"Среща в Бургас" с музиката на Георги Милтиядов

Плевенската филхармония кани публиката на Бургас на 29 юли в Спортната зала на града, където ще има концерт-спектакъл с музиката на Георги Милтиядов . Спектакълът "Среща в Бургас" включва имената на изпълнителите:  Маргарита Хранова, Орлин Горанов, Силвия Кацарова, Цветан Недялков, Невена Пейкова, Квартет "Белканто" и др. Режисьор е Христо..

публикувано на 26.07.24 в 17:58

Изкуство, история и романтика в романа "Благородството задължава" на Ангелина Ангелова

"Благородството задължава" е роман на българската писателка и авторка на исторически епоси Ангелина Ангелова. Той е трети в нейната творческа биография след "Сърцето помни", "Любовта на музата". Ангелина Ангелова се впуска в страстен танц от изкуство, минало и романтика. Действието в книгата се развива в средата на XIX век и пренася читателите от..

публикувано на 26.07.24 в 12:30

ЛАДУ за петнадесети път в Националната художествена академия

Между 1 и 31 август тази година за петнадесети път в делничните дни от 9 до 18 часа ателиетата на Националната художествена Академия ще съберат децата и учениците между 6 и 18 г., за да рисуват. Лятната академия за деца и ученици тази година е посветена на 130-годишнината от рождението на Жорж Папазов и летните Олимпийски игри в Париж. Изборът на..

публикувано на 26.07.24 в 09:00