Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложбата "Smack the soil" – младите художници, които да следим

Снимка: Credo Bonum Gallery

Изложбата "Smack the soil", която е част от проекта "Арт Старт: млади художници, които да следим" може да бъде видяна в галерия "Кредо Бонум" до 23 март. Представените художници са Андон Бакъров, Денис Спасов, Марта Москова, Ния Ценкова, Марко Лозов, Йоан Джироу, Мина Атанасова, Теодор Георгиев, Ина Митева, Мария Илиева и Ясен Мартинов.

"Арт Старт" е съвместен проект на галерия "Кредо Бонум" и Гьоте-институт, който се провежда за 8-ма поредна година. Целта на създателите му е да представят в началото на всяка година млади художници, за да можем да следим тяхното развитие. 

Куратор на "Smack the soil" е артистът Тодор Рабаджийски По неговите думи идея на изложбата е да се покаже ниво и разновидност, които досега не сме виждали в България. Той приканва публиката да следи младите артисти, защото те го заслужават. 

Рабаджийски разказва в интервю за "Нашият ден" повече за кураторската концепция. Темата е подбрана на базата на "кореновата система" в семиотиката, известна като ризома. За основа служат текстовете на Жил Дельоз и Феликс Гатари. Взаимовръзка на различни видове информация, различни стилове, метафори в едно не толкова праволинейно мислене – това е търсеният артистичен подход в изложбата. 

Кураторът на проекта споделя и как е подбрал участниците – някои от тях познава, с други се свързва чрез социалните мрежи. Рабаджийски обръща внимание, че не всеки от художниците е с артистично образование, тъй като талантът може да се развива и самостоятелно. 

За Марта Москова това е първа изложба в България. Тя изразява своето вълнение да бъде част от този формат. Кореновата система като ключ отговаря на нейния творчески подход и творбата ѝ се вписва чудесно в изложбата. "Харесва ми много,че има място за необичайни творби и съм щастлива, че хората оценяват този тип изкуство.",  споделя художничката. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Богдан Дарев

Да правиш кино там и тук

Богдан Дарев е режисьор и продуцент. Живее и работи в Сиатъл, САЩ, където заминава през 1995 г. В творческата му биография има няколко филма, сред които "Тази баба", "Хармония", "Там", заради който се връща в България 23 години след заминаването си, "Кавал парк", а най-новият се нарича "Спица". Филмът му "Там" беше излъчен по БНТ, а "Кавал..

публикувано на 21.07.24 в 09:10

Филмът"Вчера" оживява на театрална сцена

На 27 септември в Открита сцена "Сълза и смях" е премиерата на спектакъла "Не бях аз" от Владо Даверов . Режисьор на постановката е Лиза Шопова, музиката е дело на Кирил Маричков, а сценографията на Анелия Райкова. Мултимедийният спектакъл е продължение на българския филм "Вчера" от 1987 г. с режисьор Иван Андонов и автор Владо Даверов...

публикувано на 20.07.24 в 09:05
Edinburgh Festival Fringe

Такива сме си

В редакция "Хумор и сатира" не сме безразлични за настроението на нашите слушатели и затова правим по силите си то да е подходящо поне по време на нашите предавания. Тази неделя веднага след новините в 18 часа усилията ни ще изкристализират в този вид: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от от..

публикувано на 19.07.24 в 16:50

Музиката в музиката е жива доказва "Бог Рок"

За концерт-спектакъла "Бог Рок"  в "Артефир" говорим с пеещият актьор  Филип Аврамов и с музиканта Калин Вельов . Един спектакъл, който в неделната вечер ще зарадва публиката на Sofia Summer fest Underground. Много неща са се променили в рок представлението за неговата дългогодишна история. Промените са за добро – вече участват и авторски..

публикувано на 19.07.24 в 14:20

Изложбата "Неонови цветя" – дисекция на неизбежната баналност

Вглеждане и дисекция на неизбежната баналност заедно с художничката Румяна Карастамова , която гостува в "Артефир", за да представи новата си изложба "Неонови цветя". Карастамова е преподавател в НХА, график, но в последния си проект се отдава на живописта. "Неонови цветя" е своеобразно продължение на графичния цикъл "Бетонни цветя", в който..

публикувано на 19.07.24 в 14:18