Да следваш традициите, но с поглед към бъдещето. Едно ново читалище в София – учредено с любов към градския район и културата. Заря Божкова, председател на Народно читалище "Мечталище 2024", разказва в "Нашият ден" защо и как се създава читалище в XXI век.
Божкова споделя, че инициативата е на жителите на район "Лозенец" – група ентусиасти, любители на културата и изкуството, хора, които искат да се случват повече неща в квартала. Гостът отбелязва, че идеята е реализирана бързо, като в нейната основа е кметът на района Константин Павлов.
По думите на Божкова читалището би следвало да е културен център на един район, но за съжаление хората в днешно време не припознават този тип институции, защото те често имат остарели функции и не са актуални.
"Решихме да тръгнем към концепция, която променя текущата представа за читалище и изгражда една нова визия, което да отговаря на нуждите на хората от района и не само", заявява Божкова, чиято мечта е читалището да възвърне функциите си на място за просвета.
Председателят на "Мечталище 2024" казва, че читалищната дейност ще акцентира върху дигитализацията и теми като изкуствения интелект – неща, които вече неизменно стават част от настоящето и бъдещето ни. Освен наука, програмиране и ИИ, дейностите на читалището ще обхващат и литература, музика, танци, кино, занимания за деца.
Божкова споделя какво следва след учредяването на новото читалище: "Ние сега го учредихме като институция с неправителствена дейност. Следващите стъпки са да си създадем портфолио от събития, да покажем нашето искрено желание и активност това читалище да бъде будно и действащо и след това да кандидатстваме на Общински съвет за общинско място, което вече сме си набелязали, което да бъде дадено на читалището. Плануваме ремонт, плануваме библиотека."
"Нашият фокус ще бъде към по-модерното и по-актуалното", казва Божкова и допълва, че в настоятелството на "Мечталище 2024" участват хора с разнообразни интереси и опит в различни области. Това, което ги обединява, е любовта към район Лозенец и към културата, както и желанието да обединят тези две неща по един смислен начин.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg