Да следваш традициите, но с поглед към бъдещето. Едно ново читалище в София – учредено с любов към градския район и културата. Заря Божкова, председател на Народно читалище "Мечталище 2024", разказва в "Нашият ден" защо и как се създава читалище в XXI век.
Божкова споделя, че инициативата е на жителите на район "Лозенец" – група ентусиасти, любители на културата и изкуството, хора, които искат да се случват повече неща в квартала. Гостът отбелязва, че идеята е реализирана бързо, като в нейната основа е кметът на района Константин Павлов.
По думите на Божкова читалището би следвало да е културен център на един район, но за съжаление хората в днешно време не припознават този тип институции, защото те често имат остарели функции и не са актуални.
"Решихме да тръгнем към концепция, която променя текущата представа за читалище и изгражда една нова визия, което да отговаря на нуждите на хората от района и не само", заявява Божкова, чиято мечта е читалището да възвърне функциите си на място за просвета.
Председателят на "Мечталище 2024" казва, че читалищната дейност ще акцентира върху дигитализацията и теми като изкуствения интелект – неща, които вече неизменно стават част от настоящето и бъдещето ни. Освен наука, програмиране и ИИ, дейностите на читалището ще обхващат и литература, музика, танци, кино, занимания за деца.
Божкова споделя какво следва след учредяването на новото читалище: "Ние сега го учредихме като институция с неправителствена дейност. Следващите стъпки са да си създадем портфолио от събития, да покажем нашето искрено желание и активност това читалище да бъде будно и действащо и след това да кандидатстваме на Общински съвет за общинско място, което вече сме си набелязали, което да бъде дадено на читалището. Плануваме ремонт, плануваме библиотека."
"Нашият фокус ще бъде към по-модерното и по-актуалното", казва Божкова и допълва, че в настоятелството на "Мечталище 2024" участват хора с разнообразни интереси и опит в различни области. Това, което ги обединява, е любовта към район Лозенец и към културата, както и желанието да обединят тези две неща по един смислен начин.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg