Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

3D моделите в помощ на разгадаването на най-ранните етапи на зачеването

| обновено на 05.03.24 в 13:05
Снимка: pixabay.com

Там, където науката се сблъсква с ограничения и невъзможен достъп със специализирани средства, не се отказва, а създава модели. Това е важен принцип особено когато става въпрос за проучването на феномени като първите моменти на зачеването и майчино-феталната граница.

Според известната фигура "Айсберг на неосъществените бременности" едва 1 от всеки 3 оплождания при жената се реализира в успешна бременност. При останалите ембрионът се губи в периода около и по време на имплантацията в матката, правейки я ключов процес и лимитиращ фактор както при естественото, така и при in vitro зачеването. 

Как науката се стреми да помогне за повече успешни бременности, особено при двойки с репродуктивни проблеми? Механизмите на толерантност към наполовина чуждия за майката ембрион, съпътстващи имплантацията, са недоразгадани от учените. Животинските модели за изучаване на процеса са или труднодостъпни, или показват съществени разлики от процесите при жената. А поради етични съображения и законови рестрикции научните експерименти с човешки ембриони са забранени. Каква е алтернативата? 

На помощ идват 3D моделите – сурогати от човешки клетъчни линии, имитиращи поведението на човешкия ембрион в най-ранния пери-имплантационен период

Схема на етапите на имплантацията на човешки ембрион  и кореспондиращите им 3D модели.

Д-р Таня Димова и нейният екип са разработили иновативни модели, които проследяват събитията на майчино-феталната граница в ранните дни на зачатието. Тези модели представляват ценен инструмент за разбиране на процесите, които обграждат първите моменти на развитие на новия живот.

Важно е да се разбере какво се случва при първия контакт на оплодената яйцеклетка със стената на матката. Синдромът на повтарящата се неуспешна имплантация е сериозна причина за безплодие, която все още е обект на научни изследвания.

Работата на д-р Димова се фокусира върху имунологията на бременността, плацентобиома, феталния и неонаталния имунитет. Нейните най-нови изследвания се концентрират върху ролята на Т клетките и тяхната имплантация, както и върху нормалната бременност при жената.

В интервю за "Нашият ден", д-р Димова споделя, че проучването на имплантацията при жената е "трудно и неефективно, поради уникалността на процеса". По нейните думи, въпреки че научният напредък позволява избор на ембриони по определени критерии, разбирането на другата страна, лигавицата на матката, като рецептивна за имплантация е предизвикателство.

Слушайте разговора с доц. д-р Таня Димова в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35
Снимката е илюстративна

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания?

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания? Има ли достатъчно достъпни автобуси на Централна автогара за лица с увреждания? Какво е становището на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" чрез Министерство на транспорта и съобщенията. Казусът на Тодор Църев от София е казус на хиляди хора с увреждания и намалена подвижност...

обновено на 05.07.24 в 15:13

Пътуване с усмивка и лимонада. Какво ни казва един шофьор в Атина?

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" редакторът Светла Тодорова споделя интересна случка от пътуването си в Гърция. Тя разказва за преживяване в автобус, който свързва пристанището Пирея с летището на Атина. Рано сутринта в началото на седмицата Светла и семейството ѝ се отправят към летището, за да хванат полет за София...

обновено на 05.07.24 в 09:18

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30