Там, където науката се сблъсква с ограничения и невъзможен достъп със специализирани средства, не се отказва, а създава модели. Това е важен принцип особено когато става въпрос за проучването на феномени като първите моменти на зачеването и майчино-феталната граница.
Според известната фигура "Айсберг на неосъществените бременности" едва 1 от всеки 3 оплождания при жената се реализира в успешна бременност. При останалите ембрионът се губи в периода около и по време на имплантацията в матката, правейки я ключов процес и лимитиращ фактор както при естественото, така и при in vitro зачеването.
Как науката се стреми да помогне за повече успешни бременности, особено при двойки с репродуктивни проблеми? Механизмите на толерантност към наполовина чуждия за майката ембрион, съпътстващи имплантацията, са недоразгадани от учените. Животинските модели за изучаване на процеса са или труднодостъпни, или показват съществени разлики от процесите при жената. А поради етични съображения и законови рестрикции научните експерименти с човешки ембриони са забранени. Каква е алтернативата?
На помощ идват 3D моделите – сурогати от човешки клетъчни линии, имитиращи поведението на човешкия ембрион в най-ранния пери-имплантационен период
Д-р Таня Димова и нейният екип са разработили иновативни модели, които проследяват събитията на майчино-феталната граница в ранните дни на зачатието. Тези модели представляват ценен инструмент за разбиране на процесите, които обграждат първите моменти на развитие на новия живот.
Важно е да се разбере какво се случва при първия контакт на оплодената яйцеклетка със стената на матката. Синдромът на повтарящата се неуспешна имплантация е сериозна причина за безплодие, която все още е обект на научни изследвания.
Работата на д-р Димова се фокусира върху имунологията на бременността, плацентобиома, феталния и неонаталния имунитет. Нейните най-нови изследвания се концентрират върху ролята на Т клетките и тяхната имплантация, както и върху нормалната бременност при жената.
В интервю за "Нашият ден", д-р Димова споделя, че проучването на имплантацията при жената е "трудно и неефективно, поради уникалността на процеса". По нейните думи, въпреки че научният напредък позволява избор на ембриони по определени критерии, разбирането на другата страна, лигавицата на матката, като рецептивна за имплантация е предизвикателство.
Слушайте разговора с доц. д-р Таня Димова в звуковия файл.
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg