Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Сфумато" се завръща към Чехов през неговата първа пиеса

"Платоноff" e премиерният спектакъл в Театрална работилница "Сфумато". Постановката е резултат от ателието "Черновите на Чехов", което проф. Маргарита Младенова и проф. Иван Добчев проведоха в края на миналата година по първата пиеса на големия руски драматург.

Чехов не е дал заглавие на пиесата – тя се нарича често "Пиеса без заглавие" или, както е озаглавена по-късно, "Безотцовщина", а също и "Платонов"В постановката на "Сфумато" заглавието е обозначено като "Платоноff".


"Чехов е една голяма експедиция, от която ние всъщност никога не сме отстъпвали и която не е приключила. Тази идея да работим върху чернови на Чехов, е от няколко години. Ние изчетохме страшно много текстове, които са отишли в кошчето, както се казва, и които са изключително силни и интересни. И решението да се завърнем към Чехов през неговата първа пиеса без заглавие, която е 250 страници и е писана от 18-годишния Антоша, не е никак случайно. Изключително ново и силно като провокация е това нещо, наречено "Безотцовщина", ние сме го нарекли "Платоноff". Там, в тази първоматерия, в ембрионален вид се съдържат всички негови големи следващи драматургични сюжети, всички образи от по-късната му драматургия.


Темата за смаляването на човека, която е болна днес за всеки човек – за човека, който от свят в света се превръща в болтче, винтче, в инертно същество, в електорална единица – това ни е бил патосът, там сме се присъединили към това, което и Чехов го е подбудило да пише", сподели по повод премиерата професор Маргарита Младенова.


В представлението участват актьорите Александър Тонев, Рашко Младенов, Антонио Димитриевски, Биляна Георгиева, Весела Манолова, Добромир Цветков, Иван Николов, Каталин Старейшинска, Кристиян Стоичков, Лора Тенчева, Марин Джишев, Нено Койнарски, Паола Маравиля, Преслав Търпанов, Стефани Андонова, Яна Георгиева.

Сценографията е дело на Венелин Шурелов, костюмография – Елица Георгиева и Сузи Радичкова, музика – Христо Намлиев.

Премиерните представления са на 5 и 6 март.

Снимки: Кети Райкова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Христов

Неподозираният Борис

В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от неговото рождение. Борис Христов е роден на 18 май 1914 г. в Пловдив, в семейството на македонския българин Кирил Совичанов, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на..

публикувано на 28.12.24 в 08:35
Стефан Димитров

Стефан Димитров: За любовта и добрите същества

До всяко добро същество да застане поне още едно, с душа и сърце – това си пожелаваме заедно с именика Стефан Димитров в днешния празничен "Артефир". Композиторът вярва, че без любов в живота – към жена или изкуство – не може. Димитров споделя с горчивина, че се сблъсква с все по-бездушни хора, подобни на изкуствен интелект. "Разликата..

публикувано на 27.12.24 в 15:50

Стефан Вълдобрев празнува имения си ден с концерт

Стефан Вълдобрев, композитор, актьор, музикант, певец и режисьор се включва в "Артефир" часове преди концерта, с който отбелязва имения си ден. На сцената, разбира се, ще бъдат "Обичайните заподозрени" (Иван Лечев, Стоян Янкулов, Мирослав Иванов, Веселин Веселинов-Еко). Мястото на концерта този път е клубът City Stage в подлеза на НДК – от..

публикувано на 27.12.24 в 14:45
Стефан Прохоров

Възможностите на настоящето са безкрайни, тези на миналото – изчерпани

На Стефановден в студиото на "Артефир" посрещаме режисьора и драматург, отдаден на независимия театър, Стефан Прохоров . Прохоров не приема театъра като ангажимент, а като нещо, на което се посвещаваш. В днешния ден той си спомня за проф. Снежина Танковска, оставила своя преподавателски отпечатък в поколения български театрални творци и дейци...

публикувано на 27.12.24 в 14:23
Стефан Мавродиев

Играещият Стефан Мавродиев и животът – тази продънена каца

Името Стефан означава "венец", но Стефан Мавродиев твърди, че не обича венците – трънени или лаврови. Актьорът, режисьор и поет празнува своя имен ден в"„Артефир", за да представи мемоарната си книга "Стефан Мавродиев. Играещият човек" , създадена в съавторство с Огнян Панов. "Аз говоря не за Стефан Мавродиев, а за всеки човек...

публикувано на 27.12.24 в 13:31