Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники "Жените композиторки": Франческа Качини

Снимка: nataliakazaryan.com

Франческа Качини (1587-1645?) е родена на 18 септември 1587 година във Флоренция в музикална фамилия, което като че ли предопределя бъдещето ѝ. Майка ѝ Лучия Ганьоланти е певица, а баща ѝ е известният композитор, певец и теоретик от епохата на барока Джулио Качини. Той е свързан с кръга от поети, музиканти, философи известен като "Флорентинска камерата", основан в края на 16 век от мецената и композитор Джовани Барди. Тази група допринася за развитието на новия жанр на операта, но тогава тя се отличава от днешните представления в оперните театри.

Франческа Качини по наследство е прекрасна певица, свири чудесно на лютня, китара, клавесин и пише стихове на италиански и латински езици. Още съвсем малка пее в оперите на Якопо Пери и е в главната роля в операта "Евридика" от баща ѝ.

Певческият дебют на Франческа Качини е през 1600 г. на сватбата на Мария Медичи и Хенрих ІV, краля на Франция. Тогава тя е само на 13 и лесно получава прозвището "Ла Чекина" или "пеещата птичка". Цяла Флоренция я смята за най-добрата певица! През 1607 г. семейството посещава Франция и Хенрих, който високо оценява пеенето ѝ предлага тя да остане при него като придворен музикант, защото тя е "най-добрата певица в цяла Франция". Но флорентинските власти решават друго и Франческа се връща в родината си. Там обучава, композира и концертира в дома на баща си.

През 1607 г. произведението ѝ "La stiava", посветено на карнавалната забава е забелязано и така на 20 години Францеска Качини вече е на служба в двора на Медичите и скоро става сред най-високо платените музиканти. Клаудио Монтеверди също оценява по достойнство нейния изпълнителски талант. Но Франческа е не само изпълнител, а и талантлив композитор. Първите ѝ опити са още в крехка възраст и са в резултат на сътрудничеството ѝ с поета Микеланджело Буонароти Младши, племенник на прочутия скулптор. Автор е на 6 опери, много инструментална музика и няколко сборника с вокално творчество. Уви, малка част от творчеството на италианската е оцеляла до днес.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера , за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година. Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по..

публикувано на 27.04.24 в 07:55
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50