В първия ден от тазгодишното издание на Седмицата на информираността за мозъка клиничният психолог Светлана Велкова сподели познанията си пред микрофона на Светлана Тодорова в ефира на “Нашият ден“. Тя подчерта значението на познаването на човешката нервна система за нашето учене и умение да контролираме емоциите си. "Колкото по-добре познаваме мозъка си, толкова по-добре можем да приведем в действие този потенциал, да разопаковаме малко разума си", твърди Велкова.
Тя обръща внимание на изследванията на Antonio Damasio, който изследва хора с различни мозъчни увреждания и травми, показвайки, че разумът и емоциите не могат да бъдат разделени.
“Няма как да ги отделим. Тъй като в частта от мозъка, в която има травма, не може да се обработва добре тази част, която отговаря за емоциите и хората не могат да вземат решения. Тази част от мозъчната химисфера, която отговаря за логиката работи, но в момента, в който практически трябва да вземат решението коя блуза ще облечем днес, не могат“, посочва тя.
"Не бива да противопоставяме едното на другото. Докато част от мозъка, свързана с емоциите, е повредена, хората не могат да вземат решения, въпреки че логическата част на мозъка работи", пояснява тя. Велкова настоява, че за по-ефективно учене и работа е важно да използваме всички аспекти на нашия мозък – чувства, разум и личен опит. Науката ни подсказва, че тази синергия между чувства, разум и личен опит е ключът към по-ефективното учене и решаване на всякакви задачи.
В крайна сметка, само чрез обединението на тези фактори можем да подготвим себе си за успешно преодоляване на предизвикателствата пред нашите умове и емоции.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg