Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Непознатата съдба на таврийските българи

Фрагмент от корицата на книгата
Снимка: Фейсбук

Днес в 17:30 в зала "Изкуство" на регионалната библиотека "Димитър Талев" в Благоевград ще бъде представен дългогодишният изследователски труд на историка д-р Владимир Калоянов "Цената на българщината в Таврия 1917-1945". Владимир Калоянов е таврийски българин, роден в село Лозоватка, Запорожка област. Книгата, излязла от печат през 2022 г., ще бъде представена в Благоевград по покана на преподавател от Югозападния университет и с грижа за таврийските студенти там, които нямат много писмени източници за историческата съдба на хората преди тях. За българите в България също е важно да знаят какво са преживели и преживяват техните сънародници зад граница. Основните моменти откроява Владимир Калоянов в "Нашият ден":

"През 1861-1862 година хиляди етнически българи се заселват от историко-културната област Бесарабия в Таврическа губерния след целенасочени политики, провеждани в Руската империя", разказва д-р Калоянов.

По думите на историка това се дължи на бурния за Русия период, свързан с революционния преврат от 1917 година. Той очертава основните моменти, които се случват с българите в украинските земи до завръщането им от Таврия в България между 1943-1945 година. 

Д-р Калоянов акцентира върху тежката съдба на 3000 наши сънародници, за които страната ни не успява да се погрижи в следвоенно време. Книгата за таврийските българи съдържа богат документален материал. Според автора д-р Владимир Калоян, най-ценното в нея са живите свидетели, разказващи от първо лице.

Чуйте някои от тези разкази в звуковия файл:

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Град Съединение – 139 години по-късно

139 години след Съединението на Княжество България с Източна Румелия в "Нашият ден" отправяме поглед към град Съединение . За днешната празнична програма разказва кметът на града Георги Руменов . По думите на Руменов настроението в град Съединение е приповдигнато, а жителите имат самочувствието, че са част от честването на великия акт от..

публикувано на 06.09.24 в 09:50

Пловдив празнува в Деня на Съединението

В деня, в който отбелязваме 139 години от Съединението, Пловдив празнува . "Нашият ден" разкрива картина от града, наричан "столица на Съединението" – разказват в "Нашият ден" репортерът Зои Каргиотаки,  Георги Шопов , учител по история във Френската езикова гимназия в града и Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей в Пловдив...

публикувано на 06.09.24 в 09:25

Черешови дневници

Борислав Бориславов е един от производителите на череши в кюстендилския край. Завърнал се от чужбина с желание да произвежда в България, най-естественото за него е да направи черешови и сливови градини. Реколтата тази година бе особено богата и голяма част от плодовете бяха оставени по дърветата. Освен за своята дейност и за кюстендилския край,..

публикувано на 06.09.24 в 09:19
Д-р Бирали Бирали и отец Иван Петков

Съединението тогава и eдинението днес

" С една обща революция да се направи коренно преобразуване на сегашната държавна деспотско-тиранска система и да се замени с демократска република (народно управление). На същото това място, ... в което владее правото на силата, да се издигне храм на истината и правата свобода. ... Българи, турци, евреи и пр. ще бъдат равноправни във всяко..

публикувано на 06.09.24 в 08:28

139 години след Съединението на Княжество България с Източна Румелия

  "Съединението прави силата, а силата ражда независимостта."  За завета на Съединението и неговата интерпретация 139 години по-късно в "Нашият ден" говорят историците доц. Алека Стрезова, д-р Александър Стоянов, проф. Даниел Вачков и доц. Милен Михов. Доц. Стрезова разказва предисторията на Съединението, в чиято основа стои..

публикувано на 06.09.24 в 08:25