Соумяшри Павар, една от най-изявените танцьорки и хореограф на класически индийски танц-театър, пристигна за първи път в София. От 13 до 17 март тя ще проведе уъркшоп, посветен на класическия индийски танц-театър. Заниманията са в Регионалния център за съвременно изкуство "Топлоцентрала", а организатор е фондация „Ден Гри“.
Уъркшопът, предназначен за танцьори, актьори и хореографи, е посветен на "Бхаратанатям" и "Кучипуди" – два от осемте стила на класическия индийски танц-театър, които са запазени отпреди пет хиляди години и са едни от най-популярните стилове в Индия. Изпълнявали са се главно от жени и мъже брахмини, като чрез драмата на танца пресъздават древни истории и се смятат за най-висша форма на ведически ритуал.
Участниците ще се запознаят с уникални танцови техники, в които краката поддържат ритъма, ръцете разказват историята чрез жестови език (мудри), а лицето изразява емоциите.
"Много харесвам метафората за индийската класическа танцьорка като първия мултимедиен текст. Класическата индийска танцьорка изразява едновременно дума, звук и образ – докато танцува, тя непрестанно свързва стъпките, мудрите и изражението си, като че проявявайки игривостта на човешката природа", казва режисьорката Елена Панайотова, председател на фондация "Ден Гра".
Творческото ателие ще завърши на 17 март с представяне пред публика на кратка хореографска пиеса "Навараса", както и със солово изпълнение на Соумяшри Павар. Входът за представлението е свободен.
Соумяшри Павар (Ph.D) е Bharata Natyam & Kuchipudi танцьор, учител, хореограф и изследовател с над двайсет и пет годишен опит. Тя специализира при едни от най-утвърдените майстори на индийски класически танц в университети в Мумбай. Водещ преподавател в Университета по Драма в Аурангабад. Директор на изследователския институт по класически индийски танц "Девмудра" в Аурангабад. Има множество участия като танцьор и изследовател в престижни танцови фестивали и симпозиуми в Индия и Европа. Член е на Международния танцов съвет, ЮНЕСКО в Париж и член на Световния културен форум на Индия (IWCF) в Делхи.
Снимки – Регионален център за съвременно изкуство "Топлоцентрала"
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от неговото рождение. Борис Христов е роден на 18 май 1914 г. в Пловдив, в семейството на македонския българин Кирил Совичанов, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на..
До всяко добро същество да застане поне още едно, с душа и сърце – това си пожелаваме заедно с именика Стефан Димитров в днешния празничен "Артефир". Композиторът вярва, че без любов в живота – към жена или изкуство – не може. Димитров споделя с горчивина, че се сблъсква с все по-бездушни хора, подобни на изкуствен интелект. "Разликата..
Стефан Вълдобрев, композитор, актьор, музикант, певец и режисьор се включва в "Артефир" часове преди концерта, с който отбелязва имения си ден. На сцената, разбира се, ще бъдат "Обичайните заподозрени" (Иван Лечев, Стоян Янкулов, Мирослав Иванов, Веселин Веселинов-Еко). Мястото на концерта този път е клубът City Stage в подлеза на НДК – от..
На Стефановден в студиото на "Артефир" посрещаме режисьора и драматург, отдаден на независимия театър, Стефан Прохоров . Прохоров не приема театъра като ангажимент, а като нещо, на което се посвещаваш. В днешния ден той си спомня за проф. Снежина Танковска, оставила своя преподавателски отпечатък в поколения български театрални творци и дейци...
Името Стефан означава "венец", но Стефан Мавродиев твърди, че не обича венците – трънени или лаврови. Актьорът, режисьор и поет празнува своя имен ден в"„Артефир", за да представи мемоарната си книга "Стефан Мавродиев. Играещият човек" , създадена в съавторство с Огнян Панов. "Аз говоря не за Стефан Мавродиев, а за всеки човек...
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Аналитично, критично и с чувство за хумор подходихме към свършеното от екипа през отминаващата година. В това усилие ни помогна проф. Боряна Делийска,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg