Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бог да прости Негово Светейшество патриарх Неофит!

Снимка: bg-patriarshia

Снощи в 22:22 часа от този свят си отиде патриарх Неофит. Причината за смъртта е многоорганна недостатъчност. Негово Светейшество почина на 78-годишна възраст. Ще го запомним с неговите скромност, дипломатичност, благочестив дух и мъдрост.

Патриарх Неофит се ражда на 15 октомври 1945 година в безпартийно и силно вярващо религиозно семейство. Светското му име е Симеон Димитров. Въпреки времената, ограничаващи духовната свобода, той намира утеха зад стените на храм "Св. Неделя" в столицата.

На 14-годишна възраст тръгва по пътя на богословието, като постъпва в Софийската духовна семинария. Продължава образованието си в Духовната академия "Св. Климент Охридски". Три години специализира "Църковно пеене" в Московската духовна академия. Навсякъде се проявява като прилежен и отличен ученик. Когато е на 30 години, приема монашеството в Троянския манастир и се предава на духовния свят с името Неофит. Постепенно достига позицията на втори викарий на патриарх Максим. През годините е диригент на Софийския духовен хор, заема поста Ректор на Духовната академия и Главен секретар на Светия синод по време на църковния разкол. В този ключов момент той изиграва основна роля в преговорите за освобождаването на окупираната синодална палата.

През 2001 е избран за владика на Русе. След смъртта на патриарх Максим през 2013 година Неофит става патриарх на Българската православна църква със силната подкрепа на 90 гласа.

В словата си той винаги призоваваше към мир и благочестивост в един свят, лишен от смиреност. Тази година в посланието си на Богоявление той заклейми руската инвазия в Украйна за първи път.

Какво предстои след неговата кончина? По устав, когато патриаршеският престол овдовее, Светият синод временно се ръководи от старшия по митрополитско служение член на неговия състав до намирането на наместник-председател. Той, заедно със Синода предприема необходимото за избиране на нов патриарх до четири месеца. След това се избира дата за свикване на Патриаршески избирателен църковен събор. Кандидатът, получил най-малко 2/3 от подадените гласове, се обявява от наместник-председателя на Св. синод за канонично и законно избран български патриарх и митрополит на София. Отслужва се благодарствен молебен и се извършва интронизация на новоизбрания глава на БПЦ.

От Министерския съвет обявиха, че денят на национален траур ще бъде в деня на поклонението пред Негово Светейшество Неофит. Днес ще разберем кога ще се състои то.

Бог да прости Негово Светейшество българския патриарх Неофит!

Повече чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12