Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бог да прости Негово Светейшество патриарх Неофит!

Снимка: bg-patriarshia

Снощи в 22:22 часа от този свят си отиде патриарх Неофит. Причината за смъртта е многоорганна недостатъчност. Негово Светейшество почина на 78-годишна възраст. Ще го запомним с неговите скромност, дипломатичност, благочестив дух и мъдрост.

Патриарх Неофит се ражда на 15 октомври 1945 година в безпартийно и силно вярващо религиозно семейство. Светското му име е Симеон Димитров. Въпреки времената, ограничаващи духовната свобода, той намира утеха зад стените на храм "Св. Неделя" в столицата.

На 14-годишна възраст тръгва по пътя на богословието, като постъпва в Софийската духовна семинария. Продължава образованието си в Духовната академия "Св. Климент Охридски". Три години специализира "Църковно пеене" в Московската духовна академия. Навсякъде се проявява като прилежен и отличен ученик. Когато е на 30 години, приема монашеството в Троянския манастир и се предава на духовния свят с името Неофит. Постепенно достига позицията на втори викарий на патриарх Максим. През годините е диригент на Софийския духовен хор, заема поста Ректор на Духовната академия и Главен секретар на Светия синод по време на църковния разкол. В този ключов момент той изиграва основна роля в преговорите за освобождаването на окупираната синодална палата.

През 2001 е избран за владика на Русе. След смъртта на патриарх Максим през 2013 година Неофит става патриарх на Българската православна църква със силната подкрепа на 90 гласа.

В словата си той винаги призоваваше към мир и благочестивост в един свят, лишен от смиреност. Тази година в посланието си на Богоявление той заклейми руската инвазия в Украйна за първи път.

Какво предстои след неговата кончина? По устав, когато патриаршеският престол овдовее, Светият синод временно се ръководи от старшия по митрополитско служение член на неговия състав до намирането на наместник-председател. Той, заедно със Синода предприема необходимото за избиране на нов патриарх до четири месеца. След това се избира дата за свикване на Патриаршески избирателен църковен събор. Кандидатът, получил най-малко 2/3 от подадените гласове, се обявява от наместник-председателя на Св. синод за канонично и законно избран български патриарх и митрополит на София. Отслужва се благодарствен молебен и се извършва интронизация на новоизбрания глава на БПЦ.

От Министерския съвет обявиха, че денят на национален траур ще бъде в деня на поклонението пред Негово Светейшество Неофит. Днес ще разберем кога ще се състои то.

Бог да прости Негово Светейшество българския патриарх Неофит!

Повече чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15