Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деца за политическа употреба. Възможно ли е?

4
Снимка: В контакте, Международен младежки център

Наглед историята е съвсем безобидна и свързва деца-връстници от две страни, които правят помежду си телевизионен мост, за да си говорят за връзката, която народите им имат. Никой не би обърнал внимание на такова нещо, но само на пръв поглед. Информацията започва да разследва кореспондентът на "Дневник" във Варна Спас Спасов, за да установи, че публикуваната на 4 март т.г. новина на Руското посолство в София, на страницата му във ФБ,че ученици от т.нар. "Руска гимназия" в Бургас са участвали в телевизионен мост със свои връстници от лагера "Артек" в незаконно анексирания от Русия Крим, е напълно фалшива. 

Според съобщението децата разговаряли "за необходимостта да се противопоставят на влошаването на отношенията между нашите народи". Разследването на Спас Спасов показва, че за инициатори на този диалог са посочени няколко организации, които открито и пламенно винят "агресивния Запад" за войната, която Владимир Путин започна в Украйна през 2022 година.

Какво се крие зад краткия исторически "екскурз"? Защо за тази политическа интрига не знае Министерството на образованието на България? Чии са снимките, публикувани на сайта на лагера "Артек"? Защо няма  противодействие на руската дезинформация?

Спас Спасов разказва за всички това в "Мрежата".

Безобидната новина, която става обидна

"Това е една класическа фалшива новина в най-добрите традиции на кремълската пропаганда. Още повече, че в метаданните на прессъобщението, което свалих от сайта на лагера "Артек", имаше едно име, което при най-елементарно търсене в Гугъл показва, че става дума за една от най-големите комуникационни агенции в Русия, което пък означава, че за генерирането на тази фалшива новина са били ангажирани наистина хора с опит в оформянето на тази политическа интрига, явно оформена за вътрешнополитическа употреба в Русия, вероятно и в контекста на изборите на 15 и 16 март, на които без никакво съмнение Владимир Путин ще спечели за още един 6-годишен мандат. 

Но за мен от тук нататък много по-важни се оказаха няколко други неща. Например, че това съвсем не е първият случай, в който български деца, които, според  в момента действащото законодателство, не могат да участват в никакви политически акции, а без съмнение това е политическа акция, са замесени в нея. В Русия могат да вършат каквото си искат с децата от техните гимназии, защото няма кой да ги контролира т.е. казвам, че биха могли да го вършат, но не би трябвало да го правят, разбира се. Но когато в една такава интрига се окажат въвлечени и български деца, макар и във фалшива новина, нещата стават твърде тревожни."

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Снимки - В контакте, Международен младежки център

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47