Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За кого е предназначена горската педагогика

Снимка: iag.bg

Дисциплината "Горска педагогика" е част от обучението на бъдещите лесовъди и курс за практикуващите професията, който се провежда от 10 години в Лесотехническия университет в София.

"Горската педагогика е екологично образование за гората, като нейната цел е да повишим знанията и разбиранията на обществото за същността и богатството на горските екосистеми, за процесите, които протичат в тях, за функциите, които изпълняват, за богатството на ползи, които ни предоставят, но също така едновременно с това основна задача на горската педагогика е да представяме пред обществото ролята и работата на лесовъда като човека, който се грижи за гората, който със своята професия, професионален опит и знания знае какво трябва да направим, за да имаме едни здрави и устойчиви гори, които да изпълняват пълноценно своите функции.", казва д-р инж. Анна Петракиева, зам.-изпълнителен директор в Изпълнителната агенция по горите и преподавателка в Лесотехническия университет, в рубриката "Всичко за образованието".

По отношение на връзките на подготвените горски специалисти с гражданите и най-вече с училищата и учениците инж. Петракиева споделя: "В началото на нашата работа връзката се осъществяваше на база на нашите лични контакти с преподаватели и учители в различни учебни заведения и училища в страната. Впоследствие с различни инициативи, които организираме в продължение вече на 10 години, събудихме интереса на хората около нас, на обществото и те започнаха сами да ни търсят, за да се включваме в различни събития и начини да предаваме знанията си на подрастващите.

Обикновено организираме обучения сред природата… ако имаме възможност да сме в самата гора, това е най-прекрасното място, защото знанието за гората, отношението към нея, към природата се изгражда единствено чрез пряк контакт…"

Със заявки за среща с горските педагози, консултация за залесяване, грижи за гората и др. гражданите и учебните заведения могат да се обърнат към всички структури на Изпълнителната агенция по горите, държавните предприятия към Министерството на земеделието и храните, държавните лесничейства, горски и ловни стопанства. Друга възможност е да потърсят връзка чрез страницата в интернет и фейсбук на инициативата "Горичка в количка".

Повече чуйте в звуковия файл


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хаджи Станьо Врабевски, премълчаният поборник

В българските национално-освободителни борби има имена, които някак са затулени от големите и мощни сенки, хвърляни от гигантите Васил Левски, Христо Ботев, Георги Раковски, Георги Бенковски, Любен Каравелов, Панайот Волов, Стефан Караджа… Но те също са вградили себе си в бъдещето Освобождение, допринесли са да стане факт. Такава фигура е..

публикувано на 18.01.25 в 12:35

Над 1 млрд. лв. годишно е финансовият ефект от присъединяването ни към Шенген

Пет конкретни ползи с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно получава България от присъединяването си към Шенгенското пространство по суша. Това сочи оценката на учените от Института за икономически изследвания при БАН (ИИИ при БАН) в специално проучване, проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката и..

публикувано на 17.01.25 в 13:20
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Приказка за... възрастни

Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..

публикувано на 17.01.25 в 08:35

В Либия единствената опасност са джигитите по пътя

Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..

публикувано на 16.01.25 в 16:45

Красимир Коцев: За "човешкото" в изкуствения интелект

Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..

публикувано на 14.01.25 в 12:04