Независимото пространство за култура Yalta Art Room в София продължава новата си поредица "Представленията, които ни създадоха". Това е серия от дискусии, в които участват едни от най-значимите творци, свързани с театралното изкуство в България.
Първата среща през февруари беше посветена на Явор Гърдев и неговия спектакъл "Крал Лир" от Уилям Шекспир.
Втората дискусия е с фокус върху спектакъла "Комедия на слугите" на режисьора Стефан (Теди) Москов.
Хитовото представление се играе над 10 години (премиера 30 март 2002 година) и е гледано от хиляди зрители по света и у нас.
Сценарият е на Теди Москов по "Слуга на двама господари" от Карло Голдони, "Дон Жуан" на Молиер и "Дон Кихот" на Сервантес.
В актьорския състав са Мая Новоселска, Христо Гърбов, Валентин Танев, Камен Донев, Вяра Коларова, Адриана Найденова, Стефания Колева, Стефан Вълдобрев, Никола Додов, Борислав Стоилов, Георги Спасов и Ненчо Илчев.
Сценографията е дело на Пламен Бонев, костюмите на Свила Величкова, музиката е на Антони Дончев. Осветлението е направено от Иван Тонев, а анимацията - от Владимир Шишков.
"Комедия на слугите" е копродукция на театър "Улицата" и театър "Българска армия", Театралния фестивал в Авиньон, Програма ТЕОРЕМ и френските театри "Филатюр" и "Роз дьо Ван".
Дискусията, посветена на "Комедия на слугите" на Теди Москов, е на 26 март от 19.30 часа в Yalta Art Room.
Модератор на събитието е актрисата Василена Винченцо-Коломоец, сценарист е актьорът и режисьор Васил Дуев-Тайг.
Входът за всички срещи от поредицата е безплатен.
Зрителите, които не могат да присъстват в залата, ще имат възможност да проследяват всяка дискусия на запис, който ще бъде качен на интернет страниците на Yalta Art Room.
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от неговото рождение. Борис Христов е роден на 18 май 1914 г. в Пловдив, в семейството на македонския българин Кирил Совичанов, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на..
До всяко добро същество да застане поне още едно, с душа и сърце – това си пожелаваме заедно с именика Стефан Димитров в днешния празничен "Артефир". Композиторът вярва, че без любов в живота – към жена или изкуство – не може. Димитров споделя с горчивина, че се сблъсква с все по-бездушни хора, подобни на изкуствен интелект. "Разликата..
Стефан Вълдобрев, композитор, актьор, музикант, певец и режисьор се включва в "Артефир" часове преди концерта, с който отбелязва имения си ден. На сцената, разбира се, ще бъдат "Обичайните заподозрени" (Иван Лечев, Стоян Янкулов, Мирослав Иванов, Веселин Веселинов-Еко). Мястото на концерта този път е клубът City Stage в подлеза на НДК – от..
На Стефановден в студиото на "Артефир" посрещаме режисьора и драматург, отдаден на независимия театър, Стефан Прохоров . Прохоров не приема театъра като ангажимент, а като нещо, на което се посвещаваш. В днешния ден той си спомня за проф. Снежина Танковска, оставила своя преподавателски отпечатък в поколения български театрални творци и дейци...
Името Стефан означава "венец", но Стефан Мавродиев твърди, че не обича венците – трънени или лаврови. Актьорът, режисьор и поет празнува своя имен ден в"„Артефир", за да представи мемоарната си книга "Стефан Мавродиев. Играещият човек" , създадена в съавторство с Огнян Панов. "Аз говоря не за Стефан Мавродиев, а за всеки човек...
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Аналитично, критично и с чувство за хумор подходихме към свършеното от екипа през отминаващата година. В това усилие ни помогна проф. Боряна Делийска,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg