Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиополет над щъркеловото гнездо. Дарители и дарения

40
Музей на азиатското и африканско изкуство в Трявна
Снимка: www.tryavna.eu

Талантливи, известни и родолюбиви български творци, ценители на изкуството и колекционери са направили през годините впечатляващи дарения на уютния планински град Трявна. Това са Димитър Казаков – Нерон, Никола Казаков, Иван Колев, Тотьо Гъбенски, Иван Газдов, Златко Паунов и много други. За тези българи с огромен талант и сърца разказва неделното издание на предаването "Гласът на времето", което се излъчи от подвижното студио на програма "Христо Ботев" в читалище "Пенчо Славейков" в град Трявна.

Гости в предаването са д-р Вяра Белева, главен екскурзовод в Специализирания музей за резбарско и зографско изкуство, Денчо Минев, кмет на град Трявна, журналистът Кин Стоянов, Галина Димитрова, уредник в Музей азиатско и африканско изкуство в град Трявна, Орфей Миндов, директор на Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа".

Предаването води в Славейковото школо, където се помещава дарението на братята Димитър и Никола Казакови, в двора на възрожденския архитектурен ансамбъл "Калинчева къща", където се намира галерия "Гъбенски" в Трявна, в реставрираната стара баня на града, която днес е превърната в уникален за България музей за азиатско и африканско изкуство.

Първото дарение, представено в предаването "Гласът на времето", е на братята Димитър и Никола Казакови. То включва над 500 творби – живопис, дървени пластики, рисунки върху теракота и фаянс. Част от него е експонирано в Славейковото школо в град Трявна.


Един от големите дарители на произведения на изкуството на град Трявна е скулпторът Иван Колев. Чрез Фонд "13 века България" той прави дарение от общо 365 свои творби на градовете Трявна и Ямбол. Повече за дарението в звуковия файл.


Една от забележителностите на град Трявна е галерия "Гъбенски". Тя се намира в двора на възрожденския архитектурен ансамбъл "Калинчева къща". Кръстена е на тревненеца Тотю Гъбенски, който през 1983 г., чрез НДФ "13 века България", дарява картини от своята колекция на гр. Трявна. Тя включва 413 картини, рисунки и скици на 80 български и 12 чуждестранни художници.


Проф. Иван Газдов, един от големите български художници, който работи в областта на графиката, плаката, илюстрацията, карикатурата и рекламата, и създадения от него стил „графикатура“, дарява 65 свои творби през 1994 г. на град Трявна.


Впечатлен от възрожденската култура, облик и дух на Трявна, скулпторът Златко Паунов, който по майчина линия има тревненски корени, дарява голяма част от своята колекция от азиатско и африканско изкуство на град Трявна. Така е създаден единственият на Балканския полуостров Музей на азиатското и африканско изкуство в Трявна. Освен на Специализирания музей, през годините скулпторът, който от десетилетия живее и твори извън България, дарява ценни артефакти и на Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа", както и на местната библиотека в града.

Чуйте повече от звуковите файлове.



Снимки – www.tryavna.eu , Специализиран музей - Трявна

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Майката на Хърш Голдбърг-Полин води активна кампания за освобождаването на сина си, отвлечен на музикалния фестивал

София Коен: Цивилизованият свят трябва да се разтревожи

Осемнадесет страни, между които САЩ и България, излязоха със съвместно изявление, в което се призовава да бъдат освободени всички заложници, държани от "Хамас" в Газа повече от 200 дни. По същото време "Хамас" разпространи видео с израелския заложник Хърш Голдбърг - Полин, а пропалестинските протести в американските университети не стихват. Каква е..

публикувано на 27.04.24 в 12:03

Село Жеравна – забележителния архитектурен паметник

Село Жеравна се намира в полите на средния дял на Източна Стара планина, на двайсетина километра от областния център Сливен и на около 6 км от общинския си център Котел. Някога на място на днешното село е имало старо тракийско селище. За произхода на името Жеравна съществуват няколко версии: едната е, че идва от името на птицата жерав, а другата – от..

публикувано на 27.04.24 в 09:35

Кампанията за по-зелени арбитражи

Кампанията за зелените арбитражи изразява необходимостта от намаляване на въглеродния отпечатък върху околната среда в дейността на арбитражните съдилища посредством мерки, предвидени в Зелените протоколи,  за да гарантира, че въглеродният отпечатък и въздействието върху околната среда от арбитражната практика са сведени до минимум. Проф. Таня..

публикувано на 26.04.24 в 15:40

Балет "Дива" с благотворително танцово шоу в помощ на парализирана жена

Зорница Петрова, известна със своите изящни танцови продукции с балета "DIVA", обяви предстоящия си благотворителен проект "Temptation in Black", който ще бъде представен на 27-и април в столичния клуб "Joy Station". Този спектакъл обещава да впечатли публиката със своя колоритен и разнообразен подход към танца, обединяващ различни стилове и..

обновено на 26.04.24 в 13:24
Съдия Марияна Кънчева

Съдия Марияна Кънчева за съдебната практика на Съда на Европейския съюз

Юридическото предаване "Законът и Темида" дава начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз.  Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В първото издание на рубриката Марияна..

публикувано на 26.04.24 в 12:20