Талантливи, известни и родолюбиви български творци, ценители на изкуството и колекционери са направили през годините впечатляващи дарения на уютния планински град Трявна. Това са Димитър Казаков – Нерон, Никола Казаков, Иван Колев, Тотьо Гъбенски, Иван Газдов, Златко Паунов и много други. За тези българи с огромен талант и сърца разказва неделното издание на предаването "Гласът на времето", което се излъчи от подвижното студио на програма "Христо Ботев" в читалище "Пенчо Славейков" в град Трявна.
Гости в предаването са д-р Вяра Белева, главен екскурзовод в Специализирания музей за резбарско и зографско изкуство, Денчо Минев, кмет на град Трявна, журналистът Кин Стоянов, Галина Димитрова, уредник в Музей азиатско и африканско изкуство в град Трявна, Орфей Миндов, директор на Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа".
Предаването води в Славейковото школо, където се помещава дарението на братята Димитър и Никола Казакови, в двора на възрожденския архитектурен ансамбъл "Калинчева къща", където се намира галерия "Гъбенски" в Трявна, в реставрираната стара баня на града, която днес е превърната в уникален за България музей за азиатско и африканско изкуство.
Първото дарение, представено в предаването "Гласът на времето", е на братята Димитър и Никола Казакови. То включва над 500 творби – живопис, дървени пластики, рисунки върху теракота и фаянс. Част от него е експонирано в Славейковото школо в град Трявна.
Един от големите дарители на произведения на изкуството на град Трявна е скулпторът Иван Колев. Чрез Фонд "13 века България" той прави дарение от общо 365 свои творби на градовете Трявна и Ямбол. Повече за дарението в звуковия файл.
Една от забележителностите на град Трявна е галерия "Гъбенски". Тя се намира в двора на възрожденския архитектурен ансамбъл "Калинчева къща". Кръстена е на тревненеца Тотю Гъбенски, който през 1983 г., чрез НДФ "13 века България", дарява картини от своята колекция на гр. Трявна. Тя включва 413 картини, рисунки и скици на 80 български и 12 чуждестранни художници.
Проф. Иван Газдов, един от големите български художници, който работи в областта на графиката, плаката, илюстрацията, карикатурата и рекламата, и създадения от него стил „графикатура“, дарява 65 свои творби през 1994 г. на град Трявна.
Впечатлен от възрожденската култура, облик и дух на Трявна, скулпторът Златко Паунов, който по майчина линия има тревненски корени, дарява голяма част от своята колекция от азиатско и африканско изкуство на град Трявна. Така е създаден единственият на Балканския полуостров Музей на азиатското и африканско изкуство в Трявна. Освен на Специализирания музей, през годините скулпторът, който от десетилетия живее и твори извън България, дарява ценни артефакти и на Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа", както и на местната библиотека в града.
Чуйте повече от звуковите файлове.
Снимки – www.tryavna.eu , Специализиран музей - Трявна
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът..
След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg