Европейският парламент и Съветът постигнаха съгласие за създаването на Европейско пространство за здравни данни (ЕПЗД). Прогнозите са, че то не само ще улесни пациентите, но и ще подпомогне научните изследвания в областта на медицината. В "Нашият ден" членът на ЕП Петър Витанов разказва за ползите от постигнатото споразумение.
По думите на евродепутата европейският законодател предвижда създаването на споделено пространство за здравни данни, което предполага по-лесен обмен на медицинска информация и издаване на електронен здравен картон. Законодателството е разделено на две части – първични данни и вторични данни – то не е само здравно, но и дигитално, пояснява Витанов.
Ползите от законодателството са за всеки един европейски гражданин, който ще разполага с трансгранично здравно досие в електронен формат. Вторичното разпространение на тези здравни данни е свързано с възможността компании, изследователски институти, хора, търсещи лечение на редки заболявания, да се позоват на данни от целия ЕС, заявява Витанов.
Разбира се, възникват въпроси за рисковете, свързани със защитата на тези лични данни и тяхната употреба. По думите на Витанов е предвидено правото на пациентите да решават какво да бъде включено в здравното им досие. Ако става дума за чувствителни, генетични данни, такива, свързани с ментално заболяване, всеки може да изрази съгласие или несъгласие за тяхното използване. Всяка една държава би следвало да изготви на национално ниво правилник с правата и задълженията на пациентите, допълва гостът.
Законодателството ще влезе в сила в зависимост от разпоредбите, казва евродепутатът. Стремежът е към унифициране на електронния регистър, за да може да бъде използван трансгранично. Един от основните проблеми е финансирането, заявява Витанов. По думите му ЕС ще отпусне общо 1 млрд. евро за всички държави членки – страните ще трябва сами да отделят огромен ресурс за реализирането на това законодателство.
Витанов е дълбоко убеден, че от здравна гледна точка въвеждането на тази услуга ще подобри качеството на здравеопазването и ще го направи по-евтино и по-гъвкаво. На този етап защитата на здравните данни е гарантирана на базово равнище, заявява гостът и допълва, че законодателството ще отнеме време и средства, но посоката е към едно по-универсално и достъпно здравеопазване.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
За най-малките членове на семейството Бъдни вечер и Коледа са един миг от приказка, в която семейството им е героят, а домът – най-уютното място на света. Може би нетърпеливо броят постните ястия на масата или се опитват да отгатнат какво точно символизират. Някои се скриват под масата, за да чуят шепота на желанията си, докато други очакват..
Тази вечер всяка запалена свещ разказва история, всяка песен сближава, а всяка звезда на небето носи обещание за топлина, обич и надежда. Бъдни вечер е смях около масата, глътка топъл шоколад, прегръдка, която не казва нищо, но значи всичко. Бъдни вечер е онова тихо чудо, което събира семейството заедно. Времето, когато домът блести не само от..
Защо най-големият подарък на Коледа е това да бъдеш добър – разказва в "Нашият ден" Магдалена Йоцова от гр. Септември, която дарява надежда и топлина на нуждаещите се. Инициативата "Бъди човек" стартира преди около 10 години и обединява все повече съмишленици. Става дума за благотворителна кампания, в която самотните и бедни семейства,..
Традиционно Виена привлича за декемврийските празници и посрещането на новата година стотици хиляди туристи от цял свят. Изборът на австрийската столица не е случаен, а изпълнен с достатъчно традиции и най-вече – съхранението им, което създава и магичния виенски празничен дух. Тръгваме по маршрута на коледните базари и големите тълпи, по..
В навечерието на Светлите празници вратите към душите си, към музиката и дома си, отваря музикалното семейство Цанови. Повод за ефирната среща дава очарователната Кристина Цанова – оркестрант в групата на първи цигулки в Софийската филхармония. Заедно с нея в студиото са: майка ѝ Катя Цанова, оркестрант в групата на първи цигулки в Академичен..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg