На днешния 1 април в рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" имаме специален гост – д-р Петър Пламенов, изследовател в областта на философията, естетиката и литературознанието.
Д-р Пламенов започна с цитат от мъдрата мисъл, която казва, че човек е оцелял, защото се е смял. Той сподели интересното противопоставяне между философите Хераклит и Демокрит по отношение на чувството за хумор. Хераклит е наречен "плачещия философ", който виждаше трагичния аспект на човешкия живот, докато Демокрит, със своя жизнерадостен характер, представяше живота като комедия. В този контекст д-р Пламенов коментира, че хуморът е от съществено значение за познаването на себе си и се проявява във взаимодействието с други хора.
Той обаче изрази загрижеността си по повод модерната ситуация, където смехът изглежда загубва своята искреност и значимост. Според него съвременното общество е изправено пред недостиг на смях и истинска радост, като често се нарича "време без смях". Д-р Пламенов обясни, че това може да се дължи на нарастващата нарцистичност на обществото.
"Хуморът винаги е целебен, той помага на душата да опознае сама себе си. Той се появява тогава, когато се намираме сред други човешки същества. Съмнявам се, че бихме могли да се смеем, ако сме сами. Доста по-различни са нещата в модерната ситуация, живеем в едно доста тъжно време, защото вече не умеем да се смеем искрено, истински и от сърце. Прави са онези, които казват, че постмодерността е време, както без сълзи, така и без смях. Ако погледнем какво се случва в киноизкуството и в писането на модерни комедии, и изобщо какво се случва в усета за смях, ще се окаже, че това е така, нашето време е много нарцистично и самодоволно, но нарцис не може да се надсмива над себе си, той може само да скърби. Тръшкаме се, че не можем да си купим таблет и нова кола например…", посочва той.
Въпреки това, 1 април е ден, който ни напомня да гледаме на живота с по-ведро сърце и по-лека душа. Той призова да ценим хумора като борба за точната мяра и да имаме истинско достойнство като хора.
„По някакъв начин ние трябва да имаме истинско достойнство, но това не означава да си горделив или нарцистичен, а означава да знаеш, че си човек. Да си точно на своето място и в своята мяра. В крайна сметка хуморът е една борба за точната мяра“, каза той.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..
Журналистът Иво Тодоров създаде първия български компактдиск с музика, генерирана от изкуствен интелект. Компилацията е със заглавие "Обещай да ме целунеш" и съдържа 14 композиции, направени от Suno АI, като мелодиите и вoкалите са генерирани изцяло от платформата. 12 от текстовете на песните са по стихове на Иво Тодоров от последната му книга..
Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия" от Ник Пейн. В премиерния спектакъл участват Антоанета Петрова и Цветомир Лазаров. Сценографията е на Зарко Узунов, композитор – Емилиян Гацов (Елби). Ник Пейн се увлича от различни теории, като квантовата механика и се опитва да ги внуши в пиесата си. Това е било огромно предизвикателство за Вихърова...
"И леглото ни е зеленина" е дебютен роман на Виолета Радкова. Редактор на книгата е Борис Минков, художник – Люба Халева. Виолета е завършила английска филология в СУ "Св. Климент Охридски", с магистратура по британска и американска литература. Заедно с Михаил Минчев е съавтор на книжния подкаст "Четене му е майката". Писателят Христо..
Автор: Велизара Сърчаджиева Трилърът "Конклав" спечели в категорията "Най-добър филм" на наградите БАФТА , предадоха световните агенции. Филмът за папския конклав и драмата "Бруталистът" триумфираха на снощната церемония. Лентата "Конклав", режисирана от Едуард Бегер, беше номинирана в най-много категории от всички останали, цели..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg