Физическият факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" провежда своя Пролетен ден на отворените врати на 20 април 2024 г. Събитието е отворено за всички, които се интересуват от физиката и науката като цяло. Посетителите ще имат възможност да се запознаят с някои от най-новите открития в областта на физиката, както и да се вдъхновят от вълнуващите изследвания, провеждани от българските екипи от Физическия факултет.
Събитието ще се проведе от 11:00 до 15:30 часа във Физическият факултет на СУ "Св. Кл. Охридски".
Доц. д-р Владимир Божилов, един от най-изявените комуникатори на науката у нас, сподели в рубриката "Време за наука“ важността на връзката между науката и изкуството, като посочи, че театралното изкуство може да бъде вълнуващо средство за представяне на научни концепции. Той подчерта също така, че научната фантастика има ключово значение за стимулирането на въображението и за представянето на възможни бъдещи светове, основани на научни открития.
В разговора доц. Божилов обсъди и наличните хипотези за съществуването на тъмна материя.
"Когато говорим за Космос, най-големият въпрос е от какво е направена нашата Вселена, защо има Вселена, има нещо, а не нищо. Наскоро излезе една много интересна научна статия, която оспорва идеята за основните съставни части на Вселената, които познаваме в последните 100 години", посочи той.
"Извън съмнение е, че има много голяма енергийна компонентна във Вселената, която се активира в последните няколко милиарда години", казва още в интервюто доц. Божилов.
Пролетният ден на отворените врати във Физическия факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" е събитие, което допринася за по-широкото разбиране на физиката и науката като цяло сред обществото.
Повече за наличните хипотезите относно липсата или наличието на тъмна материя – чуйте в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg