В деня на премиерата на документалния филм "Моето име е Минко" в галерията на Българския културен институт в Париж авторът на творбата Владина Цекова разкрива значението на професор Минко Балкански и важността на събитието. Представяйки филма, Цекова споделя, че изборът на Париж за премиера е от първостепенно значение не само заради факта, че самият професор живее в града, а и като признание към всички българи там.
"Моето име е Минко" разказва историята на едно момче от село Оряховица, което се изправя срещу житейните си предизвикателства и успява да достигне върховете на световната наука. Във филма се разкриват моменти от живота на Минко Балкански – писмата на мъдрия му баща, борбата срещу комунистическата власт, научните му постижения и благотворителната му дейност в името на бъдещето.
След премиерата в Париж екипът зад филма планира голямо турне из цяла България, в което ще бъде представен в над 25 града. Турнето започва от София и ще включва места като Шумен, Варна, Русе, Бургас, Пловдив и други. Освен това има и покана за прожекции в Лондон, Хамбург и Берлин.
Така филмът "Моето име е Минко" не само ще разкаже вълнуващата и вдъхновяваща история на професор Балкански, но и ще обиколи множество градове, доказвайки, че историите за успеха и волята за преодоляване на препятствията имат универсално значение и вдъхновяват хората навсякъде по света.
Събитието е в сряда, 3 април, от 19:00 часа.
Чуйте разговора в звуковия файл.
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
На 25 ноември светът отбелязва Международния ден за елиминиране на насилието над жени, а в София това ще бъде подчертано със символично протестно шествие под надслов "Нито една повече". Събитието ще започне в 18:00 ч. пред Съдебната палата и ще има за цел да обърне общественото и институционалното внимание към тревожните нива на домашно насилие и..
На 25 ноември, Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените, гост в ефира на "Нашият ден" беше Мария Стефанова от "Зонта Интернешънъл" – организация, посветена на правата на жените. В предаването тя сподели за усилията, които организацията полага в борбата с насилието над жени, както и за иновативния проект "Рада", целящ да..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни стенописи красят стени в различни части на България, като последната ѝ творба е част от новия център на организацията "Грийнпийс". В предаването "Нашият ден" Илиева разказва за своята работа и..
Тази протестантска общност принадлежи към Евангелско-Петдесятното движение в България. Руски емигранти от САЩ през 1920 г. на път за Русия спират в Бургас за известно време и проповядват Божието Слово, като акцентират на кръщението със Святия Дух. Така се заражда Петдесятното движение в България. Повече за Националния алианс "Обединени Божии..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана...
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg