Преди три години журналистката от "Дойче веле" Румяна Таслакова учреди и финансира награда на името на големия български поет Константин Павлов. Досега нейни носители са Амелия Личева, Кирил Василев и Екатерина Йосифова, посмъртно. Тази година наградата получиха известният ни поет Кирил Мерджански и младият поет Иван С. Вълев.
Този път по идея на журито – проф. Михаил Неделчев, председател, и членове Мирела Иванова и проф. Александър Шурбанов, наградата се разделя на две, като фокусът е върху един утвърден автор и върху младата българска поезия. Пластиката е изработена от Красимир Ангелов.
Наградата "Константин Павлов" беше връчена тържествено, както предишните две години в Софийската градска художествена галерия сред картините от изложбата на Греди Асса. Стихотворенията бяха изпълнени от актьора Ириней Константинов. Специалното участие на Христо Овчаров – контрабас, допринесе за атмосферата на вечерта.
Проф. Александър Шурбанов произнесе слово за Константин Павлов, а проф. Михаил Неделчев представи поета Кирил Мерджански.
Мирела Иванова говори за книгите на Иван С. Вълев. Водеща на вечерта беше Румяна Таслакова. Ще я чуете заедно с видеообръщението на Кирил Мерджански от Синсинати, САЩ, и Иван С. Вълев – в репортажа на Силвия Чолева.
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg