В изложбата "Връзки", създадена специално за галерия "Little Bird Place", която можете да видите до 21 април, Милен Радев представя своите скулптурни обекти, изградени от тикли, които той нарича "габрици". В духа на лендарта авторът създава скулптури от сурови материали и ги поставя в естествена среда, където биват изменени или заличени от природните сили. Освен в горите на Родопа планина край село Габрица, откъдето идва и наименованието им, можем да ги срещнем и в неговите черно-бели ръчно копирани фотографии. Те са представени в изложбата паралелно със сайт-специфик обекти от камък. Куратор на изложбата е Никола Михов.
Историята започва преди десетина години, когато Милен се връща обратно към корените на рода си в село Габрица. Там той заживява първо временно, а после и постоянно, във вековната къща на прадядо си, давайки ѝ нов живот. За него тиклите по покривите на старите къщи са отпечатък на времето, пазител на тайни и спомени. Оставени да се рушат, някога те осигурявали подслон на хората от селото, които заедно строели домовете си. Милен събира тикли от срутените къщи, които били добивани от околните хълмове, и ги връща обратно в природата под формата на скулптури. Силуетът на неговите "габрици" се предопределя от естествените форми, образувани при отделянето на шистовия камък, вместо от класическите методи на скулптиране чрез отнемане или моделиране.
По повод изложбата Милен Радев прекарва няколко дни в артистичната резиденция на "Little Bird" в село Лещен, където създава "габрици" от тикли, намeрени в района. На 6 април, по време отворените врати на резиденцията, Милен ще покаже срутищата в околностите на Лещен и ще разкаже за творческия си процес.
Проектът се осъществява в партньорство със "7 ключа - Сугестопедична къща" и с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура” по програма "Създаване".
Чуйте повече в звуковия файл:
В новата книга на писателя "Убийство на булевард "Стамболийски" отново се срещаме с познатия характерен почерк, но бавната му и наситена с нюанси проза тук е ускорена, историята е разказана с динамика и с типично Чавдар-Ценовия неподражаем хумор. Преплитането на "криминалната" история, която уж е главна, ако съдим по заглавието, с драмата на средния..
В Драматичен театър – Пловдив тази вечер отново ще се играе "Одисей", една от най-мащабните постановки на творческия тандем Диана Добрева – режисьор и Александър Секулов – драматург. Повече за пътя на човека към себе си, срещу себе си и отвъд себе си в постановката разказва Александър Секулов – чуйте:
В "Нашият ден" проф. д-р Николай Ненов представя проекта на Регионален исторически музей – Русе "Българският Модерн – изложба и каталог". Интерактивната експозиция представя изявите на сецесионното изкуство в българското предметно битие през периода между двете световни войни. "Българският Модерн е специфично явление, слабо познато у..
Националният исторически музей представя изложбата "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" с над 1400 находки от 22 обекта в страната. В "Нашият ден" гостуват д-р Мариела Инкова , ръководител на отдел "История на България през средните векове VII-XVII в." и Михаил Ваклинов от отдел "История на българските земи в..
Регионална библиотека "Любен Каравелов" - Русе търси любовта в нас и около нас с фотоконкурса "Любовта е навсякъде". В "Нашият ден" Цветелина Шанова , библиотечен специалист, разказва, че фотоконкурсът е посветен на Деня на любовта и виното – 14 февруари . Снимките могат да интерпретират темата свободно – от отражението на обичта в..
Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата..
Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации..
"Лазарица" е първата премиера за новата година в Драматично-кукления театър във Враца. Постановката по прочутата пиеса на Йордан Радичков е дело на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg