Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стопанският факултет на СУ – първият международно акредитиран бизнес факултет в България

Снимка: Стопански факултет

Какъв е начинът за създаване на интерес към иновационните дейности и предприемаческото мислене и поведение сред студентите в сътрудничество с бизнеса? Какъв е опитът на Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Кл. Охридски"? Гост в "Нашият ден" е доц. Атанас Георгиев, декан на Стопанския факултет – първият международно акредитиран бизнес факултет в България с акредитация от AMBA и член на Global Business School Network.

По думите на доц. Георгиев това е една от първите стъпки в процеса на интернационализация на Стопанския факултет. Целта е развитие на регионалния обхват и глобалните партньорства на университета. Всички партньорства, които факултетът осъществява и към които се стреми, отварят нови възможности пред студентите да създадат международна мрежа от контакти по време на менторски програми, състезания и обмени. Деканът на Стопанския факултет акцентира върху това, че тези партньорства не са самоцелни. Чрез тях се осъществяват научни изследвания в рамките на европейски проекти или бизнес проекти.

Доц. Георгиев изразява гордост от това, че факултетът е развил изключително силно така наречените "екзекютив трейнингс", подпомагащи професионалното и личностното развитие на завършили студенти, работещи в сектора. Кариерен център към факултета, от своя страна, има за цел да насочва студентите към по-интересни и перспективни съвременни професии. Центърът си сътрудничи едновременно с професионални гимназии и с бизнеса, за да създаде един по-широк спектър от възможности и ориентация още от ученическа възраст.

Доцентът споделя повече и за основаното преди 20 години Сдружение на възпитаниците на Стопанския факултет – FEBA Alumni Сlub. Клубът е интегрална част от общността, заявява деканът и споделя и за голямото дарение от 1 млн. лв., получено от бивш възпитаник на Стопанския факултет. Парите са предназначени за студентски стипендии в следващите 10 години.

Факултетът предлага чуждоезични магистърски програми, които дават на всеки, завършил степента Master of business administration. В тези програми могат да кандидатстват само студенти, които знаят английски език и поне пет години са изучавали бакалавърска специалност в областта, казва гостът. Той споделя за бъдещите амбиции на Стопанския факултет да разшири своите глобални партньорства и да заеме ключова позиция на икономическата и образователна карта на света. Така студентите биха имали още повече възможности за обмен и участие в международни инициативи.

Доц. Георгиев обръща внимание, че този процес е стартиран още през 90-те години, оглавен от проф. Георги Чобанов. Тогава Стопанският факултет започва да си сътрудничи с университети във Франция, Германия, САЩ и създава изцяло нова учебна програма. И до днес във факултета се преподава на четири езика – български, немски, френски и английски. В някои магистърски и бакалавърски програми студентите могат да получат двойна диплома, която много лесно бива призната в чужбина. За съжаление чуждестранното образование трудно се приравнява към българското и са необходими законодателни промени в областта, по думите на госта. 

Във всички програми хора директно от бизнеса изнасят лекции, заявява деканът на Стопанския факултет, според когото това е добра тенденция за завръщане на практиците към преподавателската дейност и академичната общност. По този начин изследователският, научен подход бива допълнен с практически, актуални познания и умения.

Доц. Георгиев съобщава за новостите в областта на технологичния трансфер, които Стопанският факултет въвежда: "В Софийския университет има Институт по право, икономика и интелектуална собственост, който се превърна в централно звено за осъществяване на по-добра реализация на интелектуалната собственост и технологичния трансфер към бизнеса. Този институт беше създаден по инициатива на Юридическия факултет и Стопанския факултет. Той е интегриран в редица от дейностите, които осъществяваме. Една от тези дейности е магистърската програма на английски език "Интелектуална собственост и технологичен трансфер"Програмата си сътрудничи с Европейското патентно ведомство, със Службата за интелектуална собственост на ЕС, както и с Американското патентно ведомство, казва доц. Георгиев, който смята, че Европа трябва да навакса изоставането по отношение на иновациите, патентите и технологичния трансфер.

Още една добра новина е, че трима български студенти магистри ще се включат в лятна школа към в Централата на Европейската инвестиционна банка в Люксембург. Деканът съобщава, че конкурсът е обявен на сайта на факултета.

Сред дългосрочните цели на Стопанския факултет доц. Георгиев откроява академичното предприемачество, свързано с партньорство между икономическите специалности и природните факултети на университета. Това е пътят, по който можем да станем по-силни – съчетание между природни науки, приложни специалности, бизнес – заявява гостът.

Още за международните партньорства и широкия спектър от дейности на Стопанския факултет в Софийския университет – чуйте в звуковия файл: 

Емилиян Андреев е второкурсник в специалност "Счетоводство, финанси, дигитални приложения" на английски език. Той, заедно с двама свои състуденти, е отличен с Европейска купа за етика на партньорско състезание под егидата на Европейската инвестиционна банка. Състезанието е било за решаване на казуси, свързани с бизнеса. Солидната подготовка, функционалната грамотност и умението за времеви мениджмънт са били ключови за победата – повече чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12