Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

8 април – Международен ден против генетично модифицираните организми

ГМО – защо трябва да се внимава?

Снимка: БГНЕС

На 8 април всяка година се отбелязва Международният ден против генетично модифицираните организми. Този ден служи за подчертаване на важността на проблемите, свързани с ГМО, и за насърчаване на обсъждания и дебати относно тяхното използване и последиците от него.

На 5 юли 2023 година Европейската комисия представя проект за регламент, който се отнася до новите ГМО, определяйки ги като "нови геномни техники". В този проект се посочва, че тези технологии ще имат значителни ползи като намаляване на екологичните въздействия, свързани със земеделието, и подобряване на хранителната сигурност.

Въпреки това се пораждат сериозни въпроси относно нивото на регулация и контрол върху тези технологии. Тази тема стана предмет на интензивни дискусии, в които се включиха различни гласове от обществото.

Един от участниците в дискусията Ивайло Попов от Сдружение "За земята" споделя своето мнение по въпроса в ефира на "Нашият ден". Той подчерта, че “новите геномни техники“ използват методи, различни от тези, които се прилагат при старите ГМО. Тази разлика е основна, тъй като новите техники могат да предизвикат промени в генома, без да е необходимо внасянето на гени от други организми.

Според него основният механизъм, използван в тези технологии, е "генетична ножица", която позволява срязването на ДНК на определени места и използването на самите механизми на ДНК за възстановяването на нейната структура. Въпреки потенциалните ползи, Попов изразява загриженост относно липсата на прецизност на тези техники и възможните нецелеви ефекти, които биха могли да доведат до непредвидени последици както в земеделието, така и в медицината.

Той призова за подход, основан на научни изследвания и стриктни тестове за безопасност, преди въвеждането на всяка нова модификация. 

Попов заключава, че въпреки бурния напредък в технологиите, се изисква внимателен подход и постоянно научно наблюдение, за да се гарантира безопасността и ефективността на навлизащите нови технологии.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ако имах едно училище

Професор Десислава Бошнакова, преподавател в Нов български университет, журналистът Георги Караманев, създател на сайта "Дигитални истории" и финансистът и автор на детската поредица "Финансова грамотност за деца с Пеги и Мози" са част от участниците в дискусията, организирана от "TEDxSofia" на тема "Ако имах едно училище" "Всеки от нас е..

публикувано на 12.11.24 в 15:44

Основателят на "Сайт Граунд Уеб Хостинг Къмпани" е първият носител на годишната награда на BESCO

На 11 ноември тази година се проведе значимо събитие за българската предприемаческа екосистема – първото издание на “Hall of Fame – Зала на славата на българските предприемачи”, организирано от BESCO. Събитието имаше за цел да отличи изключителен представител на предприемаческата общност, който с успехите си и приноса си е допринесъл за развитието на..

обновено на 12.11.24 в 13:10
Георги Господинов

Георги Господинов с ново голямо отличие в деня на връчването на наградата "Букър"

Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на българите, защото именно тогава Георги Господинов спечели наградата с романа си "Времеубежище". Това бе момент на истинска национална гордост и радост. Днес писателят ще получи и друго значимо..

обновено на 12.11.24 в 12:17

Изложба откроява обществените противоречия около ТЕЦ "Марица - изток 2"

Все по-актуална става темата за бъдещето на държавния ТЕЦ "Марица-Изток 2" и бъдещето на прилежащите към комплекса въглищни мини. Какво представлява европейската зелена сделка за миньорските общности и каква е съдбата на въглищната електроенергия у нас – тази дискусия повдига изложбата на бразилския фотожурналист Тука Виейра, която е част от..

публикувано на 12.11.24 в 11:33

Младежки пленер "Есенен вятър" – изкуство и есенна магия в Смоличано

В рубриката "Епизоди от живота" този път насочваме поглед към вдъхновяващото събитие в кюстендилското село Смоличано – четвъртото издание на младежкия художествен пленер "Есенен вятър", организиран от Народно читалище "Пробуждане" 2020 г. Събитието ще бъде отбелязано със специална изложба, която ще бъде открита на 15 ноември в културния център..

обновено на 12.11.24 в 10:55