Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

8 април – Международен ден против генетично модифицираните организми

ГМО – защо трябва да се внимава?

Снимка: БГНЕС

На 8 април всяка година се отбелязва Международният ден против генетично модифицираните организми. Този ден служи за подчертаване на важността на проблемите, свързани с ГМО, и за насърчаване на обсъждания и дебати относно тяхното използване и последиците от него.

На 5 юли 2023 година Европейската комисия представя проект за регламент, който се отнася до новите ГМО, определяйки ги като "нови геномни техники". В този проект се посочва, че тези технологии ще имат значителни ползи като намаляване на екологичните въздействия, свързани със земеделието, и подобряване на хранителната сигурност.

Въпреки това се пораждат сериозни въпроси относно нивото на регулация и контрол върху тези технологии. Тази тема стана предмет на интензивни дискусии, в които се включиха различни гласове от обществото.

Един от участниците в дискусията Ивайло Попов от Сдружение "За земята" споделя своето мнение по въпроса в ефира на "Нашият ден". Той подчерта, че “новите геномни техники“ използват методи, различни от тези, които се прилагат при старите ГМО. Тази разлика е основна, тъй като новите техники могат да предизвикат промени в генома, без да е необходимо внасянето на гени от други организми.

Според него основният механизъм, използван в тези технологии, е "генетична ножица", която позволява срязването на ДНК на определени места и използването на самите механизми на ДНК за възстановяването на нейната структура. Въпреки потенциалните ползи, Попов изразява загриженост относно липсата на прецизност на тези техники и възможните нецелеви ефекти, които биха могли да доведат до непредвидени последици както в земеделието, така и в медицината.

Той призова за подход, основан на научни изследвания и стриктни тестове за безопасност, преди въвеждането на всяка нова модификация. 

Попов заключава, че въпреки бурния напредък в технологиите, се изисква внимателен подход и постоянно научно наблюдение, за да се гарантира безопасността и ефективността на навлизащите нови технологии.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предпразнична Рождественска импресия

"Чиста е тази нощ, в която се е явил Единственият Чист, Който дойде да ни очисти! Нека слухът ни бъде чист, очите ни да гледат целомъдрено, чувствата на сърцето да бъдат святи, речта на устата – искрена! Настоящата нощ е нощ на помирение; затова нека никой да не бъде гневен на своя брат и да не го обижда! Тази нощ дари мир на целия свят; затова..

публикувано на 22.12.24 в 09:45

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16