Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да разпознаем имитиращите продукти?

Снимка: Ани Петрова, БНР

Защо все повече българи правят компромис с качеството на храната, която консумират, и до какво могат да доведат тези тенденции?

Как да разпознаем имитиращите продукти?

“В официалното законодателство имитиращите продукти са тези, в които са добавени растителни масла. По-широко добавяме там и продуктите с добавена вода. Това нещо би трябвало да го пише на етикетите на продуктите, проблемът е, че не го пише. Най-сигурното ориентиране да се разпознае, че има нещо нередно при продуктите, е цената. Това не е гаранция, но сирене за 12 лева и кашкавал за 15 не са такива“, казва в ефира на “Нашият ден“ д-р Сергей Иванов от асоциация “Активни потребители“.

Икономическата ситуация измества ли търсенето на качествената храна?

“Важно е дали имаме потребителска култура и дали можем да правим връзка между причина и последствия, винаги има избор. Да се твърди, че няма избор, е най-малкото некоректно и когато някой ни внушава, че обстоятелствата са ни принудили да консумираме боклуци, това не е така“, посочва още той.

Намалява ли качеството на храната у нас?

“Трудно е да се правят обобщения, ако в Западна Европа реагират на повишаването на цените с намаляване на грамажа на опаковките, в България се реагира по друг начин – с търсене на поредната хитринка как да се смъкне цената, или по-скоро как да се вдигне печалбата в рамките на тази цена. Оттам идва и крайният резултат – ниското качество, което често води до безопасността на тази храна“, посочва още той.

Най-често купуваните храни...

“Никой не може да ни предпази от скъпо или фалшиво сирене. Повечето проблеми, свързани с конкретни храни, не ги пише в етикетите. Има такива случаи и достатъчно некоректни производители и точно затова съществува държавата с нейните контролни механизми. Когато тя не работи по една или друга причина, се получава тази ситуация“, казва още д-р Иванов и подчертава:

“Сигурно има спекула, но въпросът е, че има откровено затваряне на очите и това не е от вчера.

Необходимо е да има работещ контролен орган. Второто нещо е малко по-трудно – потребителската нагласа на хората. В България за съжаление се водят вековни битки на полето на ниската цена. Възпитава се някакъв култ в най-ниската цена. Хората трябва да знаят, че най-ниската цена върви с най-ниското качество и че това не е хубаво за тях“, казва още д-р Иванов в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40