Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да разпознаем имитиращите продукти?

Снимка: Ани Петрова, БНР

Защо все повече българи правят компромис с качеството на храната, която консумират, и до какво могат да доведат тези тенденции?

Как да разпознаем имитиращите продукти?

“В официалното законодателство имитиращите продукти са тези, в които са добавени растителни масла. По-широко добавяме там и продуктите с добавена вода. Това нещо би трябвало да го пише на етикетите на продуктите, проблемът е, че не го пише. Най-сигурното ориентиране да се разпознае, че има нещо нередно при продуктите, е цената. Това не е гаранция, но сирене за 12 лева и кашкавал за 15 не са такива“, казва в ефира на “Нашият ден“ д-р Сергей Иванов от асоциация “Активни потребители“.

Икономическата ситуация измества ли търсенето на качествената храна?

“Важно е дали имаме потребителска култура и дали можем да правим връзка между причина и последствия, винаги има избор. Да се твърди, че няма избор, е най-малкото некоректно и когато някой ни внушава, че обстоятелствата са ни принудили да консумираме боклуци, това не е така“, посочва още той.

Намалява ли качеството на храната у нас?

“Трудно е да се правят обобщения, ако в Западна Европа реагират на повишаването на цените с намаляване на грамажа на опаковките, в България се реагира по друг начин – с търсене на поредната хитринка как да се смъкне цената, или по-скоро как да се вдигне печалбата в рамките на тази цена. Оттам идва и крайният резултат – ниското качество, което често води до безопасността на тази храна“, посочва още той.

Най-често купуваните храни...

“Никой не може да ни предпази от скъпо или фалшиво сирене. Повечето проблеми, свързани с конкретни храни, не ги пише в етикетите. Има такива случаи и достатъчно некоректни производители и точно затова съществува държавата с нейните контролни механизми. Когато тя не работи по една или друга причина, се получава тази ситуация“, казва още д-р Иванов и подчертава:

“Сигурно има спекула, но въпросът е, че има откровено затваряне на очите и това не е от вчера.

Необходимо е да има работещ контролен орган. Второто нещо е малко по-трудно – потребителската нагласа на хората. В България за съжаление се водят вековни битки на полето на ниската цена. Възпитава се някакъв култ в най-ниската цена. Хората трябва да знаят, че най-ниската цена върви с най-ниското качество и че това не е хубаво за тях“, казва още д-р Иванов в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предпразнична Рождественска импресия

"Чиста е тази нощ, в която се е явил Единственият Чист, Който дойде да ни очисти! Нека слухът ни бъде чист, очите ни да гледат целомъдрено, чувствата на сърцето да бъдат святи, речта на устата – искрена! Настоящата нощ е нощ на помирение; затова нека никой да не бъде гневен на своя брат и да не го обижда! Тази нощ дари мир на целия свят; затова..

публикувано на 22.12.24 в 09:45

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16