Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да разпознаем имитиращите продукти?

Снимка: Ани Петрова, БНР

Защо все повече българи правят компромис с качеството на храната, която консумират, и до какво могат да доведат тези тенденции?

Как да разпознаем имитиращите продукти?

“В официалното законодателство имитиращите продукти са тези, в които са добавени растителни масла. По-широко добавяме там и продуктите с добавена вода. Това нещо би трябвало да го пише на етикетите на продуктите, проблемът е, че не го пише. Най-сигурното ориентиране да се разпознае, че има нещо нередно при продуктите, е цената. Това не е гаранция, но сирене за 12 лева и кашкавал за 15 не са такива“, казва в ефира на “Нашият ден“ д-р Сергей Иванов от асоциация “Активни потребители“.

Икономическата ситуация измества ли търсенето на качествената храна?

“Важно е дали имаме потребителска култура и дали можем да правим връзка между причина и последствия, винаги има избор. Да се твърди, че няма избор, е най-малкото некоректно и когато някой ни внушава, че обстоятелствата са ни принудили да консумираме боклуци, това не е така“, посочва още той.

Намалява ли качеството на храната у нас?

“Трудно е да се правят обобщения, ако в Западна Европа реагират на повишаването на цените с намаляване на грамажа на опаковките, в България се реагира по друг начин – с търсене на поредната хитринка как да се смъкне цената, или по-скоро как да се вдигне печалбата в рамките на тази цена. Оттам идва и крайният резултат – ниското качество, което често води до безопасността на тази храна“, посочва още той.

Най-често купуваните храни...

“Никой не може да ни предпази от скъпо или фалшиво сирене. Повечето проблеми, свързани с конкретни храни, не ги пише в етикетите. Има такива случаи и достатъчно некоректни производители и точно затова съществува държавата с нейните контролни механизми. Когато тя не работи по една или друга причина, се получава тази ситуация“, казва още д-р Иванов и подчертава:

“Сигурно има спекула, но въпросът е, че има откровено затваряне на очите и това не е от вчера.

Необходимо е да има работещ контролен орган. Второто нещо е малко по-трудно – потребителската нагласа на хората. В България за съжаление се водят вековни битки на полето на ниската цена. Възпитава се някакъв култ в най-ниската цена. Хората трябва да знаят, че най-ниската цена върви с най-ниското качество и че това не е хубаво за тях“, казва още д-р Иванов в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ману Чао

Кландестино

Clandestino – "Нелегален", е албум и песен на Ману Чао, певеца на "трета ръка" хората по света. В предаването става дума за въпросите на емиграцията, за новоизлязлата книга у нас на Ибрахима Балде и Амец Арсалюс – "Мингян", в превод от баскски на Мария Пачкова, за филма "Децата на Дунав" със сценарист Петър Георгиев, за романа на Емануил Видински –..

публикувано на 27.01.25 в 13:10

Cyrcl: Интелигентна алтернатива за градски транспорт

В рубриката "Зелените новатори на България" този път се срещаме със Симона Йончева и Енрико Маринов – двама от създателите на първата българска компания за споделени механични и електрически велосипеди Cyrcl. Тяхната визия е насочена към създаването на по-чист, по-здравословен и по-устойчив начин на живот в града. Компанията, основана от..

обновено на 27.01.25 в 11:42

"Начертай карта на България" – Инициатива за 140 години от Съединението

Една от най-вдъхновяващите инициативи тази година е състезанието "Начертай карта на България", организирано от фондация "Активна историческа карта". Събитието е посветено на 140-годишнината от Съединението на България и има за цел да насърчи учениците да изследват богатата история и география на страната ни чрез картография. Състезанието е..

обновено на 27.01.25 в 10:32

СУ предлага магистърска програма, сертифицирана от Международната агенция за атомна енергия

С доц. Пламен Петков от Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" разговаряме в "Нашият ден" за магистърската програма "Ядрени технологии, мениджмънт и иновации" , която в началото на годината получи сертификат от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Двугодишната магистърска програма Nuclear Technologies, Management, and..

публикувано на 27.01.25 в 10:24

Събитие в Дома на Европа отдава почит на проф. Йехуда Бауер

Датата 27 януари е обявена от ООН за Международен възпоменателен ден на жертвите на Холокоста. Българският дипломатически институт към министъра на външните работи на Република България, съвместно с МНвР, Историческия факултет и Философския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира днес събитие, посветено на проф...

публикувано на 27.01.25 в 09:36