Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да разпознаем имитиращите продукти?

Снимка: Ани Петрова, БНР

Защо все повече българи правят компромис с качеството на храната, която консумират, и до какво могат да доведат тези тенденции?

Как да разпознаем имитиращите продукти?

“В официалното законодателство имитиращите продукти са тези, в които са добавени растителни масла. По-широко добавяме там и продуктите с добавена вода. Това нещо би трябвало да го пише на етикетите на продуктите, проблемът е, че не го пише. Най-сигурното ориентиране да се разпознае, че има нещо нередно при продуктите, е цената. Това не е гаранция, но сирене за 12 лева и кашкавал за 15 не са такива“, казва в ефира на “Нашият ден“ д-р Сергей Иванов от асоциация “Активни потребители“.

Икономическата ситуация измества ли търсенето на качествената храна?

“Важно е дали имаме потребителска култура и дали можем да правим връзка между причина и последствия, винаги има избор. Да се твърди, че няма избор, е най-малкото некоректно и когато някой ни внушава, че обстоятелствата са ни принудили да консумираме боклуци, това не е така“, посочва още той.

Намалява ли качеството на храната у нас?

“Трудно е да се правят обобщения, ако в Западна Европа реагират на повишаването на цените с намаляване на грамажа на опаковките, в България се реагира по друг начин – с търсене на поредната хитринка как да се смъкне цената, или по-скоро как да се вдигне печалбата в рамките на тази цена. Оттам идва и крайният резултат – ниското качество, което често води до безопасността на тази храна“, посочва още той.

Най-често купуваните храни...

“Никой не може да ни предпази от скъпо или фалшиво сирене. Повечето проблеми, свързани с конкретни храни, не ги пише в етикетите. Има такива случаи и достатъчно некоректни производители и точно затова съществува държавата с нейните контролни механизми. Когато тя не работи по една или друга причина, се получава тази ситуация“, казва още д-р Иванов и подчертава:

“Сигурно има спекула, но въпросът е, че има откровено затваряне на очите и това не е от вчера.

Необходимо е да има работещ контролен орган. Второто нещо е малко по-трудно – потребителската нагласа на хората. В България за съжаление се водят вековни битки на полето на ниската цена. Възпитава се някакъв култ в най-ниската цена. Хората трябва да знаят, че най-ниската цена върви с най-ниското качество и че това не е хубаво за тях“, казва още д-р Иванов в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ако имах едно училище

Професор Десислава Бошнакова, преподавател в Нов български университет, журналистът Георги Караманев, създател на сайта "Дигитални истории" и финансистът и автор на детската поредица "Финансова грамотност за деца с Пеги и Мози" са част от участниците в дискусията, организирана от "TEDxSofia" на тема "Ако имах едно училище" "Всеки от нас е..

публикувано на 12.11.24 в 15:44

Основателят на "Сайт Граунд Уеб Хостинг Къмпани" е първият носител на годишната награда на BESCO

На 11 ноември тази година се проведе значимо събитие за българската предприемаческа екосистема – първото издание на “Hall of Fame – Зала на славата на българските предприемачи”, организирано от BESCO. Събитието имаше за цел да отличи изключителен представител на предприемаческата общност, който с успехите си и приноса си е допринесъл за развитието на..

обновено на 12.11.24 в 13:10
Георги Господинов

Георги Господинов с ново голямо отличие в деня на връчването на наградата "Букър"

Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на българите, защото именно тогава Георги Господинов спечели наградата с романа си "Времеубежище". Това бе момент на истинска национална гордост и радост. Днес писателят ще получи и друго значимо..

обновено на 12.11.24 в 12:17

Изложба откроява обществените противоречия около ТЕЦ "Марица - изток 2"

Все по-актуална става темата за бъдещето на държавния ТЕЦ "Марица-Изток 2" и бъдещето на прилежащите към комплекса въглищни мини. Какво представлява европейската зелена сделка за миньорските общности и каква е съдбата на въглищната електроенергия у нас – тази дискусия повдига изложбата на бразилския фотожурналист Тука Виейра, която е част от..

публикувано на 12.11.24 в 11:33

Младежки пленер "Есенен вятър" – изкуство и есенна магия в Смоличано

В рубриката "Епизоди от живота" този път насочваме поглед към вдъхновяващото събитие в кюстендилското село Смоличано – четвъртото издание на младежкия художествен пленер "Есенен вятър", организиран от Народно читалище "Пробуждане" 2020 г. Събитието ще бъде отбелязано със специална изложба, която ще бъде открита на 15 ноември в културния център..

обновено на 12.11.24 в 10:55