Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се учи доброволчество?

| обновено на 09.04.24 в 09:41

В днешно време, когато социалните проблеми се издигат като важни предизвикателства за обществото, включването на младежите в доброволчески дейности е от съществено значение за тяхното развитие и за благото на обществото като цяло. Мария Тонкина от Фондация "От нас зависи", която е организатор на инициативата "Дай 5!", споделя в интервю за "Нашият ден" важността на такива проекти за привличането на младежите към доброволчеството.

В България само 14% от младежите участват в доброволчески дейности, което е намалено в сравнение с други европейски страни. Това се дължи на ограничения достъп до доброволчески проекти за младежи, въпреки наличието на множество доброволчески организации. В този контекст инициативата "Дай 5!" се явява като важен механизъм за привличане на младежите към доброволчеството.

Проектът цели първо, да запознае младежите с работата на 10 неправителствени организации, които действат в различни сфери, и второ, да развие уменията на учениците за решаване на социални проблеми, които са от значение за обществото. Чрез този подход "Дай 5!" цели да стимулира младежите да размислят активно и да се ангажират в решаването на проблеми.

Проектът стартира с информационна част, където учениците имат възможност да се запознаят с дейността на доброволческите организации по иновативен начин, чрез "жива библиотека". Тук те имат възможност да се срещнат с "живи книги" - доброволци от различните организации, които отговарят на техните въпроси и им представят своите мотивации за доброволческата работа.

Следващият етап от инициативата предоставя на учениците възможност да гласуват за предпочитаната от тях организация, към която да се насочат за помощ. Те ще работят върху конкретен проблем, който съответната организация среща в своята ежедневна дейност.

Изглежда, че инициативата "Дай 5!" не само предлага възможности за ангажиране на младежите в доброволческа дейност, но и развива техните умения и вяра в собствените способности да влияят на обществото.

Кои са основните дейности, които проектът обхваща - чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да избираме безопасни козметични продукти?

На годишна база кожата ни поема между 2 и 4 килограма козметика. Това показва колко важен е изборът на безопасни козметични продукти. В рубриката "Време за наука" на предаването "Нашият ден" темата е "Науката във всекидневието". Гост в ефира е Нели Понева от Лаборатория за охарактеризиране на фармацевтични форми, която разказва как козметиката..

обновено на 21.05.24 в 13:01

Колко и какво четат децата в град Елена?

Градската библиотека в Елена играе важна роля в живота на децата, предоставяйки им достъп до разнообразна литература и организирайки различни дейности и конкурси. За дейностите и предпочитанията на младите читатели разговаряхме с Мария Минчева , библиотекар в Детския отдел на библиотеката. Ето какво тя сподели в ефира на "Нашият ден": "Да,..

обновено на 21.05.24 в 12:01

Читалище "Напредък - Елена – 1863": 160 години културна и просветна дейност

Едно от най-старите читалища в България, НЧ "Напредък - Елена – 1863" отбелязва своята 160-годишнина през тази година. В интервю за изнесеното студио от град Елена на предаването “Нашият ден“ инж. Димитринка Иванова, председател на читалището, разказва за богатата история и разнообразната дейност на тази културна институция. Днес почитаме..

обновено на 21.05.24 в 11:28

Как се е променяла във времето Еленската "Даскалоливница"?

Изнесеното студио на предаването "Нашият ден" от град Елена продължава с интересен разговор за първото класно училище "Даскалоливница", основано от Иван Момчилов. В предаването участва д-р Йордан Минчев, директор на СУ "Иван Момчилов" и председател на комисията "Хуманитарни дейности" в Общинския съвет на Елена. Комплексът, включващ училището, е..

публикувано на 21.05.24 в 10:44
Елена -Часовниковата кула

Град Елена празнува в Деня на светите Константин и Елена

Днес Православната църква почита паметта на светите Константин и Елена, които са свързани с началото на възхода на християнството в Римската империя и намирането на Кръста, на който е бил разпнат Христос. По този повод предаването "Нашият ден" има изнесено предаване от град Елена, където се чества празникът на града. Днес почитаме Светите..

обновено на 21.05.24 в 09:44