Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Играта на асоциации в детската литература

Пирина Воденичарова разказва за предизвикателствата пред новосъздаденото детско издателство

Снимка: Pixabay

Детската литература е много интересно поле, на което хората могат да си играят, защото тя взема от живота, от средата на децата, от психологията ни. В нея има много визуалното изкуство, но преди всичко има безкрайна философия. Много абстрактни понятия и послания. Неща, които човек в началото пропуска, след това ги разбира, а накрая и ги преоткрива. С нея всъщност цял живот играем на асоциации. В крайна сметка през книгите опознаваме себе си, при това още от малки. Децата избират книгите си в зависимост от това какви са техните битки на деня, смята Пирина Воденичарова.

Тя е основателката на най-голямата общност за детско четене "Нито ден без книжки". В нея е събрала 45 хил. последователи, хора със сходни ценности и желания, които горят за детските книги. Пирина е носител на наградата "Рицар на книгата", организатор е на първия Фестивал на детската книга, който се проведе в края на март. През декември 2023-та тя беше в селекцията на Forbes "30 под 30" в категорията "Култура, изкуство и медии", а няколко месеца по-късно вече има собствено издателство за детска литература. От известно време нейният "Книгозавър" диша сред читателите си.

Всичко тръгва от първата книга, тя според Пирина Воденичарова е пътеводната звезда на издателя, спрямо която той се опитва да расте.

"Стъпката беше аз да си повярвам, че имам капацитета да избера качествена детска литература за децата в България, защото да издаваш детски книги, е огромна отговорност. Не всяко нещо, което се появява на пазара и е за деца, е добро за децата. А да мислим за благополучието на нашите деца, ми се струва една мисия от първостепенна важност. Това все пак е бъдещето ни", каза в "Какво се случва" издателката. Тя е на мнение, че сцената на детската литература се надгражда всяка година, а най-важна е топлата връзка с читателите.

Една от каузите ѝ, която самата тя смята за всеобща, е да видим в четенето възможност да запазим способността си да се насладим на нещо в продължителен период от време. Особено в днешния забързан свят, в който човек трябва да тренира концентрацията си, за да не изчезне.

"За мен по-важното от това да отгледаме читатели е да отгледаме деца, а съответно след това и хора, които четат за удоволствие – обяснява Пирина. – Четенето за удоволствие е пряко свързано с четенето с разбиране, което пък е свързано с по-аналитичното и критично мислене, а то ни е важно за едно по-добро общество."

И общността "Нито ден без книжки", и издателство "Книгозавър" се появяват от нейната вътрешна нужда за детска литература.

"Никога не спрях да обичам детските книги, те са част от моя живот, от моето детство – казва Пирина Воденичарова и допълва – Аз много вярвам в това, че ако човек има силен вътрешен отговор на въпроса "Защо?", той намира начин как да създаде нещо."

Цялото интервю с нея чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30