"Литературни срещи" в София се случиха на 4-6 април. Изданието беше специално, защото започна с отбелязването на 10-годишния рожден ден на фондация "Прочети София" – организатор на събитието. Темата на пролетните "Литературни срещи" неслучайно беше "Порастване" – растежа като зрялост, като мъдрост, като фин баланс между личността и обществото, като проблеми и преодоляване на травми. Какво се случи и какво предстои, в "Нашият ден" разказват организаторът Тодора Радева и писателят Емануил А. Видински.
Темата за порастването е била вълнуваща за всички участници и гости на събитието, споделя Радева. В първия ден се е осъществила дискусия, озаглавена "Трудностите на растежа", като идеята за растежа е излязла от рамките на буквалното физическо развитие и е била концептуализирана в най-разнообразни аспекти. Радева цитира думите на писателката Ина Иванова за пътя в живота и пътя в литературата, които сякаш обобщават смислово "Литературните срещи": "Порастването в живота е свързано със смаляване на егото. Порастването в литературата е свързано с увеличаване на свободата."
Емануил А. Видински е автор на книгата "Дом за начинаещи" – роман за порастването във всички смисли – физически, ментално, като опит и усещане за себе си в обществото. Сюжетът разказва за едно 13-годишно българско момче, което се озовава в католическо сиропиталище малко след обединението на Западна Германия и Източна Германия. Момчето преминава през своеобразна инициация, през множество перипетии и накрая напуска институцията като съвсем различен човек.
Гости в това издание на "Литературни срещи" бяха Горан Войнович (Словения) и Андрея Расучану (Румъния). Расучану участва в разговор с Теодора Димова, модериран от Лора Ненковска. Темите са се преплели по естествен начин, тъй като и двете авторки говорят за връзката между поколенията и мястото на жената в света. В книгите на Димова "жените знаят", а в при Расучану "жените могат", казва Радева.
Срещата с Горан Войнович, модерирана от Бойко Василев, е била изключително сериозна, но с голяма доза балкански хумор. Травмите от 90-те се оказват неизлекувани, а напротив – днес напрежението ескалира и, когато говорим за война, говорим за настоящата реалност. В тази връзка Радева заявява: "Ролята на литературата е да разказва нашите истории, да помага да преодоляваме всички тези травми."
Емануил А. Видински намира в този тип срещи възможност за свързване между писатели и читатели. По думите му авторите стават видими за публиката, а читателите получават шанса да превърнат четенето от самотно занимание в споделено преживяване. Видински смята, че подборът на автори и модератори в събитието е бил много точен, а зад него стои адекватната преценка на организаторите.
Радева допълва: "Има няколко неща, които седят зад идеята и са важни за това, което ние във фондация "Прочети София" правим. Литературата е самотно занимание, нещо частно, но през подобни форуми имаш шанса да го превърнеш в социално събитие и повече хора да посегнат към една добра книга и да я прочетат. Това е в основата на нашата фондация – как да направим литературните събития по-добри. Затова постоянно измисляме нови формати. Имаше седем микросъбития – пърформанс, разчупено четене с елементи на споделяне, селекция на музика и стихове. Всички тези усилия са свързани с това да заинтригуваме публиката."
Освен писател Видински е и музикант, затова идеята за синкретизма между изкуствата не му е чужда. Той вярва, че например музиката особено добре допълва поезията, защото усещането за ритъм и пауза е в основата и на двете изкуства. Сливането на различни медии и изкуства става все по-търсен ефект, но за събитието "Литературни срещи" то е запазена марка. По думите на Радева то никога не е самоцелно, защото идеята е авторите и техните текстове да бъдат представени по най-добър и атрактивен начин.
"Литературни срещи" предстоят през лятото и през есента тази година. Радева споделя, че лятното издание през юни ще е посветено на една нестандартна комбинация – литература и спорт. Спортът ще присъства не само като тема – очаква ни литературен маратон.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg