Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Венелин Шурелов: Творецът не е застрахован от изчерпване, инерции и маниери

Дали изкуственият интелект ще измести традиционното изкуство

проф. Венелин Шурелов
Снимка: БНР

За връзката между технологиите и изкуството и за предимството на дигиталното изкуство ще говори пред ученици проф. Венелин Шурелов – художник и преподавател в Националната художествена академия. 

Въпреки че дигиталното изкуство съществува повече от 60 години, твърде малко се знае за него, заяви в предаването "Следобед за любопитните" проф. Шурелов. Трябват средства, чрез които творците днес да се обръщат към съвременния човек, който е част от дигиталната култура и е потребител на технологии, а това променя и отношенията на всеки в ежедневието му, и за това са необходими средства, автори, идеи, които да се адресират адекватно към тези промени, уточнява проф. Шурелов. 

Създателите на дигитално изкуство, според него, са много по-свободни в отношението съм историята и миналото. Изкуственият интелект също има своето място в творчеството, а и това са процеси поне на 60-70 години, допълва творецът. 

Всеки творец, според Шурелов, не е застрахован от изчерпване, инерции и маниери, които го правят не по-малко предвидим и скучен отколкото някакъв алгоритъм.

Дали изкуственият интелект ще измести традиционното изкуство, можете да разберете от разговора на Ани Костова с художника и преподавател проф. Венелин Шурелов в предаването "Следобед за любопитните".

Снимки – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29