Брюксел е домакин на 15-ата годишна конференция на Инициативата за възобновяеми енергийни мрежи (Renewables Grid Initiative) на тема "Енергия и солидарност: Въвеждане в действие на Европейския план за мрежите".
Конференцията обсъжда как европейската мрежа може да бъде изградена навреме, спазвайки принципите за опазване на природата, и като се проявява солидарност с местните общности и между европейските държави.
Прогнозите за потребление на електроенергия в Европейския съюз са нарастване с около 60% от този момент до 2030 г. Европа трябва да изгради необходимата мрежова и възобновяема инфраструктура, като същевременно защитава природата, възстановява биоразнообразието и осигурява значимо участие на местните общности.
Електроенергийните мрежите трябва да бъдат приспособени към по-цифровизирана, децентрализирана и гъвкава система с милиони слънчеви панели, термопомпи и местни енергийни общности, които споделят своите ресурси, а също и към повече енергия, произвеждана в моретата или чрез вятъра, повече електрически превозни средства и нарастващи потребности от производство на водород.
От основаването си през 2009 г. RGI насърчава пътищата за изграждане на необходимите за енергийния преход мрежи и инфраструктура за възобновяеми енергийни източници в Европа, като защитава природата, запазва и възстановява биоразнообразието и създава условия за значимо участие на местните общности.
С приемането на плана за действие за електроенергийните мрежи, тези аспекти на енергийния преход са все по-актуални и все по-взаимосвързани. Солидарността е основна ценност на Европейския съюз и е от ключово значение за декарбонизацията и енергийните предизвикателства, пред които са изправени държавите членки. Вземането на решения трябва да бъде честно и справедливо, особено за природата и за онези местни общности, които са най-засегнати от изграждането на нова енергийна инфраструктура.
Това изглежда трудна задача, но съществуват стратегии за използване на положителните екологични, социални и икономически ползи от енергийния преход, включително:
По време на конференцията ще бъдат представени съвместни усилия за създаване на взаимосвързана енергийна мрежа, която повишава надеждността, намалява зависимостта от изкопаеми горива и насърчава справедливия достъп до възобновяема енергия в цяла Европа.
Антонела Баталини – главен изпълнителен директор на Renewables Grid Initiative – откри конференцията с дебат на тема "Какво означава "солидарност" и как тя влияе върху стратегиите на ЕС и страните членки?" Белгийският федерален министър на енергетиката Тине Ван дер Страйтен е водеща на панела "Европейската солидарност в свят на недостиг". Тя подчерта важността на солидарността между страните в ЕС, новите възможности пред държавите членки за обединение и сътрудничество. Тине Ван дер Страйтен постави за обсъждане въпросите: как глобалните промени и конфликти определят възможностите за Европа и как солидарността да бъде в подкрепа на енергийния преход, като същевременно се намаляват външните зависимости и се засили конкурентоспособността на ЕС.
Сред гостите на конференцията са: Пол Кени – съветник по политиките на министъра на околната среда, климата и комуникациите на Република Ирландия; Стюарт Магинис – заместник генерален директор на Международния съюз за опазване на природата; Ариел Брунер – регионален директор на BirdLife за Европа и Централна Азия, природозащитници и представители на енергийния бранш.
Ключови въпроси, които се обсъждат, са:
За плана за действие за електроенергийните мрежи:
ЕС разполага с една от най-широко обхватните и устойчиви мрежи в света, които снабдяват с електроенергия милиони граждани. Европейските взаимосвързани енергийни пазари се оказаха важен актив за гарантиране на стабилни доставки по време на енергийната криза.
За да изпълни целта, определена в плана REPowerEU за прекратяване на вноса на руски изкопаеми горива, и договорената цел за постигане на дял от 42,5 % с амбиция за 45 % на енергията от възобновяеми източници до 2030 г., ЕС се нуждае от модернизирани електроенергийни мрежи и подобрена енергийна инфраструктура.
Планът за действие за електроенергийните мрежи беше обявен от Европейската комисия през ноември 2023 г. заедно с избора на ключови трансгранични проекти за енергийна инфраструктура, които ще спомогнат за привеждането на енергийната инфраструктура на ЕС в съответствие с неговите цели в областта на климата. Планът е придружен и от Пакт за поемане на ангажимент, за да се гарантира активната ангажираност на заинтересованите страни в развитието на електроенергийните мрежи.
Взаимосвързаните и стабилни електроенергийни мрежи са в основата на вътрешния енергиен пазар на ЕС и са от ключово значение за осъществяването на екологичния преход. За да спомогне за изпълнението на Европейския зелен пакт, трябва да се гарантира, че европейските електроенергийни мрежи ще функционират по-ефективно и ще бъдат разгърнати допълнително и с по-бързи темпове.
Комисията вече е въвела благоприятна правна рамка за разгръщането на електроенергийни мрежи в цяла Европа, а напълно интегрирани пазари на ЕС заедно с модернизирана инфраструктурна мрежа ще гарантират, че граждани и бизнеси ще се възползват от по-евтина и по-чиста енергия.
Нужни са значителни инвестиции, за да може електроенергийните мрежи на ЕС да бъдат разширени и усъвършенствани за постигане на целите на ЕС в областта на климата и енергетиката.
Като се изключат трансграничните потребности, по-голямата част от инвестициите ще бъдат в границите на ЕС както на равнище пренос, така и на равнище разпределение. А разпределителните мрежи ще се разрастват и ще се променят, за да се свържат големи количества децентрализирано генерирана енергия от възобновяеми източници, като например електроенергия, произведена от гражданите (произвеждащи потребители), с покривни слънчеви панели и ново гъвкаво търсене, свързано с навлизането в жилищните сгради на термопомпи и зарядни станции за електрически превозни средства.
По предварителна оценка на ЕК само за настоящото десетилетие за електроенергийните мрежи са необходими инвестиции в размер на около 584 милиарда евро. Това представлява значителна част от общите инвестиции, необходими за чистия преход в електроенергийния сектор. По-голямата част от тези инвестиции са необходими за разпределителните мрежи — за тяхното цифровизиране, следене в реално време, управление от разстояние и защита в киберпространството.
Около 40 % от разпределителните мрежи в Европа са на повече от 40 години и трябва да бъдат модернизирани. По предварителни оценки на отрасъла до 2030 г. са необходими инвестиции в разпределителните мрежи от порядъка на 375 — 425 милиарда евро.
Инвестициите в електроенергийните мрежи ще генерират значителни ползи, включително намаляване на разходите за енергия за потребителите, както и на вредните емисии. Например трансграничните проекти могат да намалят разходите за електропроизводство с 9 милиарда евро годишно до 2040 г., а инвестициите, които са необходими за изграждане на трансгранична преносна способност и съоръжения за акумулиране, възлизат на 6 милиарда евро годишно. Инвестирането в трансгранични проекти за електроенергийни мрежи ще позволи интегрирането и преноса на големи количества новопроизведена електроенергия от възобновяеми източници в цяла Европа там, където това е най-необходимо. А това ще намали и използването на газ, като по този начин ще доведе до спад на емисиите на парникови газове.
Европейският план за действие трябва да разреши проблема с липсващите връзки за прехода към чиста енергия и трябва да отговори на основните предизвикателства при разширяването, цифровизацията и по-ефективното използване на електропреносните и електроразпределителните мрежи на ЕС.
В него се набелязват конкретни действия, които да спомогнат за отключването на необходимите инвестиции, така че да се осигури необходимата преносна способност на европейските електроенергийни мрежи.
На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор. Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на..
Каква беше 2024 г. според консултантите на предаването "Законът и Темида"? С какви предизвикателства се сблъскаха и с какви очаквания стъпват в новата година споделят проф. Ирена Илиева, проф. Таня Йосифова, проф. Илин Савов, адв. Елка Пороминска, д-р Орлин Колев и адв. Христиан Митев. За работата на Института за държавата и правото, за..
В рубриката "Темата на деня" разгледахме идеята за мир и разбирателство не само по празниците, но и през цялата година. Как е възможно това? Пример за отговор ни дадоха няколко семейства, които споделят общото си пространство в един жилищен блок в столичния квартал "Враждебна". Жителите на блока са създали уникална общност, която живее в хармония,..
Под мотото "Чист дом за обитателите в Черно море", инициативата отново ще събере доброволци, които да се включат в почистването на плажовете на две локации по Южното Черноморие. Първото събитие ще се проведе утре на плажа "Аркутино", а в неделя – на плажа в Ахтопол.; Илияна Стоилова , един от организаторите на кампанията, сподели в ефира на "Нашият..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg