18 април е Международният ден на историческите места и паметниците на културата и се отбелязва от 1984 г. Неговата цел е да повиши осведомеността за многообразието на културното наследство, опазването и уязвимостта на световните забележителности.
Всяка година честванията са под знака на различна тема. Тази година вдъхновителят на идеята ИКОМОС (Международният съвет паметниците на културата и забележителните места) избра темата за запазването на автентичността на обектите в условията на бедствия и конфликти.
"В Националния институт за недвижимо културно наследство работим за привеждане на института в състояние, за да може да изпълнява своите функции", заявява в предаването "Следобед за любопитните" директорът арх. Петър Петров. През последната година в института са постъпили десетина млади експерти, но ще се работи за повишаване на тяхната подготовка, допълни той. В тази връзка се работи съвместно с френски архитекти, които ежемесечно идват в България, това са контакти от 24 години и до края на настоящата година, това ще се превърне в част от академичната програма, допълва арх. Петров.
Предстои създаването и на нови дирекции в института, за да може пълноценно да се изпълняват поставените задачи. Ще се създадат дирекции за мониторинг на световното и на националното наследство, уточнява директорът на Националния институт за недвижимо културно наследство. Чрез този мониторинг ще се установяват проблемите навреме и с много по-малко загуби, средства и усилия върху оригинала се правят съответните намеси.
От половин година в института работят върху изработването на Атлас на недвижимите културни ценности в България, която ще се попълва години наред и това ще даде полезна информация и на специалисти и туристи, съобщава арх. Петров. Дарената през 1957 година стара сграда на Националния институт за недвижимо културно наследство отново е владение на института.
Повече за приоритетите на Националния институт за недвижимото културно наследство у нас, за културния обмен между държавите за опазване на културното наследство на Балканите, чуйте в звуковия файл.
Снимка – Национален институт за недвижимото културно наследство
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса и други изделия. "През годините много пъти започвах с различни ръкоделия, бродиране, рисуване, отказвах се, но още като завърших училище, не ми достигаха парите се при сетих за своя талант, а именно..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки, включително и от място, където в днешно време никой не би отишъл доброволно - Либия. Веселина обикаля из любимите си държави, дипли истории и описва срещите си с хора. Тези от Сицилия ги е запомнила..
Аналитично, критично и с чувство за хумор подходихме към свършеното от екипа през отминаващата година. В това усилие ни помогна проф. Боряна Делийска, която бе в центъра на дискусията с любимата ѝ професионална тема – нефрология и здравето на бъбреците. Започнахме с дискусионния въпрос – колко течности трябва да поема здравият организъм в денонощие?..
Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират..
По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки, ще ви представим родината на щедрия старец през противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg