Започна поставянето на временната инсталация на художника Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи, и бъдещето, което вече е било" в Градската градина в София от 15 април. Очаква се програма от тематични събития да бъде представена на мястото през целия период, в който проектът ще пребивава в градската среда. Според плана инсталацията ще бъде открита в началото на май и ще остане част от столичната среда за следващата година.
Самата инсталация, наречена "Между миналото, което е напът да се случи, и бъдещето, което вече е било", се разполага в центъра на София, заемайки мястото на бившия мавзолей. Терзиев обяснява в ефира на “Нашият ден“, че това символно място в сърцето на града е ключът към връзката на проекта с историята на града. Изразът "между миналото и бъдещето" се свързва с идеята, че миналото никога не е безотносително за нас и винаги оказва влияние върху настоящето и бъдещето.
В интервюто си за предаването Терзиев споделя, че вярва в изкуството като стимулатор на рефлексията, като подчертава важността на свободата в изразяването и възприемането му. Той избягва дидактичните методи и твърдите послания, предпочитайки да създаде ситуация, в която публиката може да развие по-високо ниво на осъзнаване.
Терзиев коментира също, че моделът на монументите, присъщ на миналото, не е подходящ за съвременността. Вместо това, той насочва вниманието към изкуството в градското пространство като начин да активира публиката и да се ангажира открито с проблемите на съвременния свят.
Накрая Терзиев изразява интерес към непредсказуемите реакции на публиката и изразява надежда за по-справедливо общество, където изкуството ще бъде признато като важен фактор в живота на хората.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На 7, 8 и 9 ноември от 19 часа публиката ще може да гледа интерпретацията на холивудския актьор Джон Малкович . "Мога само да се забавлявам с твърдението, че се присмивам на България с пиесата..
Миналата седмица Капка Касабова беше в София за българската премиера на документалния филм "Човешките потайности", в рамките на десетото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри". Тя е авторка на текста на филма, а режисьор е Миша Пекел от Нидерландия. Капка Касабова (1973) израства в София. На 18-годишна възраст eмигрира в..
В света на тайните и загадките “Terra Култура“ пренася своите слушатели с книгата "Картината. Убийство по Ботичели" от Никол Данева и творчеството на художника Андрей Янев. Сюжетът на романа "Картината. Убийство по Ботичели" е следният – талантлив художник е поканен в родопското имение на богат бизнесмен да рисува копия на ренесансови картини,..
Архивите са живи, без да ги обвързваме с конкретна дата и период. Първата стихосбирка на Христо Смирненски се казва "Разнокалибрени въздишки и стихове в проза". Духът е хумористичен, а годината – 1918. В края на февруари 1922 година излиза втората и последна, издадена приживе, стихосбирка на Смирненски със заглавие "Да бъде ден". В нея е..
Легендарното списание ЛИК на БТА намери естественото си място и в културната програма "Христо Ботев" на общественото радио. Всяка първа неделя от месеца неговият главен редактор Георги Лозанов, заедно с избрани събеседници, ще представят съдържанието му. Идейният фокус на предаването "Радио ЛИК", както и на списанието в настоящия му период, е..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg