Започна поставянето на временната инсталация на художника Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи, и бъдещето, което вече е било" в Градската градина в София от 15 април. Очаква се програма от тематични събития да бъде представена на мястото през целия период, в който проектът ще пребивава в градската среда. Според плана инсталацията ще бъде открита в началото на май и ще остане част от столичната среда за следващата година.
Самата инсталация, наречена "Между миналото, което е напът да се случи, и бъдещето, което вече е било", се разполага в центъра на София, заемайки мястото на бившия мавзолей. Терзиев обяснява в ефира на “Нашият ден“, че това символно място в сърцето на града е ключът към връзката на проекта с историята на града. Изразът "между миналото и бъдещето" се свързва с идеята, че миналото никога не е безотносително за нас и винаги оказва влияние върху настоящето и бъдещето.
В интервюто си за предаването Терзиев споделя, че вярва в изкуството като стимулатор на рефлексията, като подчертава важността на свободата в изразяването и възприемането му. Той избягва дидактичните методи и твърдите послания, предпочитайки да създаде ситуация, в която публиката може да развие по-високо ниво на осъзнаване.
Терзиев коментира също, че моделът на монументите, присъщ на миналото, не е подходящ за съвременността. Вместо това, той насочва вниманието към изкуството в градското пространство като начин да активира публиката и да се ангажира открито с проблемите на съвременния свят.
Накрая Терзиев изразява интерес към непредсказуемите реакции на публиката и изразява надежда за по-справедливо общество, където изкуството ще бъде признато като важен фактор в живота на хората.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се представят автори, започнали творческия си път като поети, но след това преминали към друг жанр или жанрове, в които са се утвърдили. Този път гостува писател, чиято популярност се гради върху..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето посещение в "Страната на изгряващото слънце" – специално място, в което преоткрива себе си: "Кацнахме по залез и първото, което видях от Япония, след седем години, беше залезът над Фуджи-сан и огрени..
В редакция "Хумор и сатира" наистина обичаме да пътуваме, най-вече с въображението си, но и традиционно, например с влак. За нас и за всички като нас има кой да се погрижи, което може би е повод за радост. Чуйте информация за новото в придвижването с железниците у нас от 1 януари, а останалото слушайте всяка неделя след новините в 18 часа ...
"Формация "Артисти със сребро в косите" при САБ спретва на 19 декември артистична следобедна юбилейка, да си поюбилействаме, дето на 19 декември 1934 в 15 ч. се роди нашият човек Никола Петков – лице с образование, достижения в забавно-развлекателния сектор и нечакан имидж" – пише в симпатичната покана до "Артефир". Предаването представи преди време..
Днес, 17 декември, от 17,30 ч., в зала "Галерия" на Националния студентски дом - София е рециталът на лауреатите в десетото издание на Националния литературен конкурс на името на Георги Черняков – дългогодишен ментор на писателите студенти от някогашния литературен кабинет "Димчо Дебелянов". Ще бъде представен и сборникът "Гнездото. Том 2", включващ..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Животът е движение от въпрос към отговор и… отново към въпрос. Може би затова, когато зрителите потърсят " Отговор на всички въпроси " в едноименния..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg