Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пластмаси, текстил и депозитни системи – можем ли да опазим планетата?

| обновено на 22.04.24 в 12:35
Снимка: Ани Петрова

В чест на Международния ден на Земята предаването "Нашият ден" покани Десислава Стоянова от сдружение "За Земята", за да сподели някои мисли относно важността на този празник и неговите цели.

Тя ни напомни за историята на този ден, който е бил установен през 1970 г. в САЩ и Канада, а през 1990 г. е признат като международен. България, с удоволствие, се е присъединила към това движение. Целта на празника е да се създаде глобално движение за опазване на околната среда, с участието на хиляди партньори от целия свят.

За тази година фокусът на инициативата е върху пластмасите и тяхното влияние върху здравето на хората и планетата. Изразена е необходимостта от намаление с 60% на производството на пластмаси до 2040 година.

Десислава Стоянова от сдружение "За Земята" сподели, че те се фокусират върху кампании за нулеви отпадъци и се борят с микропластмасата, която се намира във всякакви среди – от океаните до майчиното мляко. Една от техните ключови инициативи е въвеждането на депозитна система, която вече е успешна практика в Европа.

Освен това, тя подчерта важността на преизползването, като посочи, че текстилните отпадъци са сериозен проблем и че преизползването на дрехи е по-добра опция от тяхната закупуване. Те организират инициативи като "Пролетна миграция на дрехи", където хората могат да обменят дрехи вместо да купуват нови.

В тази връзка тя спомена акцията, която ще се проведе днес в кафенето на театралната академия – КЕВА, където се организира инициативата – “Пролетна миграция на дрехи“. Тя ще се осъществи от 17:30 до 20:00 часа на днешния 22 април. Всеки може да донесе до 10 броя дрехи или книги. Целта е да се направи обмен, а не да се закупуват нови дрехи.

Накрая, за да отбележи юбилея си, сдружението "За Земята" планира почистване в Национален парк "Рила". Това е само едно от многото действия, които те предприемат, за да направят света по-чист и по-здравословен за всички нас.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отговорността да бъдеш наследник на Васил Левски

Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...

публикувано на 06.02.25 в 10:14

Акъл за всички

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане.  Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин.  Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..

публикувано на 05.02.25 в 16:45
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57