На 11.04.2024 г., в ПОСТА и Галерия ХАРТА се откри изложбата "Картички и контрабанда", координирана от Аарон Рот и Никола Стоянов, под кураторството на Христо Калоянов. Тази изложба, продължаваща до 12.05.2024 г., разглежда архив от Агенция "Митници", Дирекция "Борба с наркотрафика", от периода между 1975 и 1985 г.
В изкуството на Никола Стоянов, разположено в изложбеното пространство на един от най-живите градски булеварди, се разкрива архивното пропадане чрез документалните следи на бивши агенти на Държавна сигурност. Тези следи свързват агентите с трафика на каптагон, което разкрива свързаността им с националната сигурност. Презентираната инсталация създава образ на конспиративна паяжина от реални исторически събития, разкривайки тъмните практики на миналото и серията от символични убийства.
Аарон Рот (1998) работи с намерени изображения и средствата на живописта, инсталацията, скулптурата и фотографията. Инсталациите му преминават между ready-made и асамблаж, докато картините му имат миметично и иронично отношение към рекламния образ. Творбите черпят вдъхновение от чалгата, теорията на конспирацията и рекламите на луксозни стоки, изследвайки въпросите за желанието, митовете за национализма и капитала.
Никола Стоянов (1994) е автор, преводач и визуален артист, работещ в областта на философията и историята на технологията. Интересите му включват пресичането на инфраструктура и технологически апарати с изкуството и всекидневния живот. Като дългогодишен преводач и фотограф, преплита хуманитарното с научното по посока на спекулативното.
Използвайки метода Zettelkasten, изследването комбинира разследваща журналистика, архивни материали и открити документи от агенция „Митници“ по време на Народна република България. Инсталацията, представляваща дъска с доказателства, разкрива разсекретени документи, снимки на убийства и организирани мафиотски срещи, които разкриват нелегалната търговия, организирана от Държавната сигурност през социалистическия период чрез чуждестранни агенти.
Художникът Аарон Рот споделя в интервю за „Нашият ден“ своите впечатления за архива, който намира: „През 2020 г. случайно намерих архива на пазара и го закупих. След това попитах мой приятел, бивш митничар, дали има нещо интересно в него. Той каза, че няма нищо специално.“ Работата му включва три живописни платна и едно знаме, като целта е да се разбере какво представлява границата за всеки и какво се разбира под тази граница.
Христо Калоянов, кураторът на изложбата, споделя, че смисълът на изложбата може да бъде различен за всеки посетител. Той акцентира върху значението на изложбата като начин за осмисляне на миналото и връзката му с настоящето. По негови думи изложбата представя открития архив от агенция "Митници" и дирекция "Борба с наркотрафика" от 70-те и 80-те години, като разкрива следи за скрития транзит, известен като "публична тайна".
Чуйте разговора в звуковия файл.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg