Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата "Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия.
В "Артефир" Росен Михайлов, главен хореограф на Народния театър, основател на "Хетероподи" и артистичен продуцент на настоящата инициатива, споделя повече за постигнатата пресечна точка между изобразително и танцово изкуство.
Поканените хореографи са имали творческата свобода да изберат произведение от постоянната експозиция на "Квадрат 500" без ограничение в стил, жанр и епоха.
По думите на Михайлов всеки от участниците е избрал различен подход – някои са решили да интерпретират дадено произведение, други да направят личен коментар върху него или да влязат в дискусия със съответния автор, използвайки картината като отправна точка за собствено хореографско произведение. Заснетите танцови произведения са достъпни за посетителите на галерията чрез QR кодове, разкриващи една паралелна артистична реалност.
"Танцът може да бъде разглеждан като множество застинали моменти, които изграждат едно движение. Изобразителното и танцовото изкуство имат много общи неща. В изобразителното изкуство се работи с пространството и перспективата – това е един от основните приоритети и на танца.
Една хореография трябва да има или категорично да няма връзка със средата, в която се намира", казва Михайлов и допълва, че едно от условията в изграждането на експозицията е било всяко едно танцово произведение да бъде заснето именно в архитектурния комплекс на "Квадрат 500".
Произведението, което Михайлов е избрал да интерпретира, е картината "Връщане от нивата" (ок. 1938) на Владимир Димитров – Майстора. Хореографът споделя, че е подходил уважително към творбата, за да се получи една вълнуваща и искрена интерпретация.
Изключителният колектив от хора с различен стил и почерк, които участват в проекта със своите авторски интерпретации, включва Боряна Сечанова, Мила Искренова, Ива Свещарова, Галина Борисова, Марион Дърова, Вили Прагер, Деян Георгиев, Татяна Соколова, Петя Стойкова, Мариана Крънчева, Росен Михайлов.
Повече за вълнуваща виртуална среща между изобразително изкуство и танц – чуйте в звуковия файл:
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg