В епизод 540 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливата млада театрална режисьорка Анастасия Събева.
Театърът навлиза в живота на Анастасия с известно закъснение. В ранните си години тя е запленена от пианото и планира музикална кариера. Но театралната академия и менторът проф. Здравко Митков обръщат посоката съдбовно към актьорското майсторство и впоследствие към режисурата за драматичен театър. След дипломирането идват постановки в Младежки театър "Николай Бинев", Драматичен театър - Пловдив, Театър "София", Театър "Азарян", ГР "Сфумато".
Заглавията и темите в менюто на Събева са разнопосочни – от феерични приказки като "Кралят елен" и "Мери Попинз" и приключенски изживявания с "Островът на съкровишата", през остра социална тематика с "Комунисти" до философски спектакли като "Майстора и Маргарита" и "Антихрист".
Емблематична за работата на Анастасия Събева е една от последните ѝ постановки – оперно-театралната приказка "Красива птичка с цвят зелен". В мащабния проект се включват солисти от Старозагорската опера, балет, камерен оркестър и хор. "Красива птичка с цвят зелен" е магична алегория на живота от света на Карло Гоци – изпълнен с любов, омраза, красота, падение и вечната борба на човека да се справи с личните си страсти.
Ако търсим обединяващ мотив в стилистиката на Анастасия Събева, то това е стремежът към "топъл театър за сърцето", подсилен с елементи на игровия театър. При младата експериментаторка актьорите са и съавтори. Разглеждайки аналитично съвременния български театър, Анастасия е силно критична. Намира, че театърът ни избягва или подменя сериозните теми на деня, че нито е вълнуващ и пищен, нито е забавен, нито е провокативен, нито пък изследва задълбочено съвременните политически, социални и човешки проблеми. А всичко това трудно може да се свърже с еволюция и развитие.
Анастасия не спестява нищо и на самата себе си, като се определя като "безразсъдна, безотговорна, неорганизирана – един ужасяващ творчески хаос".
Какъв е вкусът на този уникален творческо-житейски коктейл, ще разберете от епизод 540 на "Трамвай по желание".
Снимка – БНР
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg