Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светлина и символика: Вярата през погледа на иконите с доц. Стефка Попова

| обновено на 03.05.24 в 11:46
Снимка: Личен архив

В предаването "Нашият ден" на Разпети петък, наш гост е доц. д-р Стефка Попова, известен иконописец и преподавател в Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. В разговор за вярата, духовността и изобразителното изкуство, тя сподели дълбоки мисли и вълнения от своята художествена практика и преподавателска дейност.

Изложбата "Храм и живопис", открита в "Балабановата къща" в Пловдив преди дни, с участието на доц. Попова, събра вниманието на публиката със своята изключителна красота и духовност. Доц. Попова сподели, че изложбата представя не просто творби, а цялостна визия върху това, което изразява иконописта и стенописът. В нея се срещат икони, стенописи, и храмова живопис, всичко това обединено под темата за духовността и вярата.

Светският и духовният свят за доц. Попова не са разделени понятия. Тя разкрива, че за нея иконописта и художествената творческа дейност са начини за изразяване на вярата и духовността, които винаги са присъствали в нейния живота. През годините на обучение и преподаване, тя развива тази връзка и я вгражда във всеки един аспект на своята работа.

Стилът на иконописта изисква не просто умение и техника, но и вяра и духовност, споделя доц. Попова. Всяка икона, всеки образ, носи в себе си не само естетическо удоволствие, но и дълбока духовна съдържателност. Тя подчертава важността на вярата като двигателна сила зад творчеството и възприемането на иконите.

"Сърцето е това, което ме провокира към конкретна тема, а после в хода на работа, отдавам душата си на това, което правя. Те винаги вървят ръка за ръка. Християнската живопис със своя собствен облик въплъщава в себе си духа на самото литургично тайнство. За мен създаването на една икона е тайнство само по себе си и е много различно за всеки един автор. Това е общуване с образа, затова подхождам различно към всеки един образ. Християнската живопис трябва да доближава миряните до Бога. Надявам се да го постигаме, поне частично", споделя тя.

Цветовете в иконописта също имат своя символика и значимост. От синьото, символизиращо свръхбитието на Бога, до червеното, представящо кръвта на Христос, всеки цвят е зареден със смисъл и духовно значение.

Накрая доц. Попова ни напомня за важността на Разпети петък като ден от голямо духовно значение. Тя призовава да помислим за страданията и жертвата на Христос.

Разговорът с доц. д-р Стефка Попова разкрива сложната връзка между изкуството, вярата и духовността. Той ни води на пътешествие из света на иконите и стенописа, където всяка линия, всяка боя и всяко измерение ни напомнят за вечния духовен свят и вярата в него.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: Личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Етиката като инструмент за посрещане на бъдещето

Етически комисии, етически стандарти, етически кодекси биват формирани във все повече тясноспециализирани полета – медицина виртуални пространства, експерименти и прочее – като опит за превръщане на етиката в инструмент за взимане на решения.   Неизбежен ли е прогресът и дали онова, в което виждаме положителна промяна днес, няма да се окаже в..

публикувано на 01.10.24 в 12:10

Кристина Божилова: Нидерландия остава водеща дестинация за българските студенти

Изложението "Световно образование" предоставя чудесна възможност за задълбочаване на познанията относно тенденциите в образователната сфера, както и за отговор на редица въпроси – запазва ли се интересът към образование в чужбина, дали България се утвърждава като привлекателна дестинация за обучение, продължава ли Нидерландия да бъде лидер и..

публикувано на 01.10.24 в 11:26
Юлияна Антонова-Мурата

Юлияна Антонова-Мурата представя "Хай, хай, Япония": Уроци за радостта в ежедневието

Юлияна Антонова-Мурата разказа с топлина и лични примери за своята втора родина – Япония, като сподели, че не е търсила сензации в историите си, нито е сравнявала Япония с България . Тя подчерта, че историите в книгата "Хай, хай, Япония" са простички и човешки, без да се стреми към сензационност или драматизъм. За нея е важно да предаде усещането..

обновено на 01.10.24 в 11:18

Българският застрахователен пазар през 2024 година

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината" – празник за всички служители в застрахователния сектор. Гост в "Нашият ден" е Мария Велева , изпълнителен директор на дружеството, което миналата година получи награда за цялостен принос в застрахователното посредничество. Велева запознава слушателите със състоянието на..

публикувано на 01.10.24 в 10:11

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината"

Днес  за 16-та поредна година се връчват наградите "Застраховател на годината" . Награда ще бъде присъдена за пенсионноосигурително дружество на годината и за застрахователен брокер на годината, като отличени ще бъдат най-добрите компании в сектора. Организатори на събитието са Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на..

публикувано на 01.10.24 в 09:16