Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Биоенергията на душата и свободата на духа

Славко Матанович, Емил Янев и Ели Кордева
Снимка: Калина Станева

В своя великденски епизод 543 "Трамвай по желание" отново среща своята публика с прославената народната певица Ели Кордева и хърватския учител, лечител биоенерготерапевт и артист на духовните науки Славко Матанович.

Двете артистични личности са свързани дълбоко в годините, но сега ги обединява забележителна мисия, която ще въздигне духа в Пиринския край.

Става дума за предстоящия в края на август събор в околностите на Петрич, в чиято организация участват местната община и три християнски храма, както и големи имена от българския фолклор. Става дума за международно събитие от сериозен мащаб, в което вдъхновителите Славко и Ели очакват да се включат голям брой участници и зрители.

Ели Кордева, една от основателките на Пирин фолк е легенда в пиринския край, но е свързана музикално с различни краища на страната. Тя има медицинско образование, но заедно с това е екстрасенс, певица, композитор, автор на текстове за песни, за малко е била учителка, както и телевизионен водещ. Известна е и кармичната връзката на артистката с баба Ванга. Една от песните на Ели се нарича "Ванга". Освен срещите си наяве, ясновидката и певицата общуват и до днес астрално. При едно от тези спиритични посещения, светицата съобщава: "Ти ке напишеш песен за мен". Точно така и се случва, така се ражда песента "Ванга".

Славко Матанович е родом от Хърватска. Първоначално пробива като строителен предприемач. Но болест му помага да разбера, че материалният свят е преходен, а духовността е пътят, по който човек израства и намира себе си. И приема здравословното предизвикателство като свое мисионерско поприще. Завършва образование и се дипломира като професионален бионерготерапевт. Към днешна дата той е официален преподавател по Биоенерготерапия във Факултета по интегративна медицина на Медицинския университет в Осиек. Вече като професор преподава на студенти по Програма за пожизнено образование, чрез метода на биоенерготерапията, провежда обучения и в чужбина. Включително в България, която Славко признава за своя втора родина.

Кои сме, за какво сме тук? Славко и Ели имат свои отговори на този вечен въпрос. Славко, българският хърватски чудотворец и Ели, пиринската горда българка.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диляна Георгиева

Разноликите проявления на хайку

Под този наслов Българският хайку съюз организира поетична вечер на 19 ноември от 18.00 ч. в Американския център на Столична библиотека. Рециталът е сред събитията на 35-ото издание на Дните на японската култура в България и включва хайку, хайга, музика, хайбуни, ренгей и пърформанси на български хайку поети. Входът е свободен. Диляна..

публикувано на 15.11.24 в 08:45

В "Тъмната стая" на насилието

Съзвучие на две свободни воли, на две отделни, различни, но еднакво достойни за обичта си личности. И хубавите, и не чак толкова хубавите примери в живота са те убедили, че тъкмо това е любовта. И ти я искаш точно такава – нито повече, нито по-малко. И ето, дълго чакана, или напротив – от пръв поглед дошла, любовта е тук. Като от стар романтичен филм..

публикувано на 15.11.24 в 08:10

Екатерина Григорова е поет на ноември в Столична библиотека

Днес (14 ноември) в поредицата "Поет на месеца" в Литературния клуб на библиотеката почитателите на поезията ще се срещнат с необикновеното творчество на Екатерина Григорова . Тя е автор на четири стихосбирки, които заявиха силния ѝ глас в съвременната българска литература – "Фарадеев кафез", "Дъска по мокрия пясък", "Празна зора", "Отвисоко в..

публикувано на 14.11.24 в 17:03

Въображаемият музей на Анна Хен-Йосифова

"Спомняме ли си коя е Анна Хен-Йосифова? Какви са нейните заслуги за българското изкуство от началото на ХХ век? Какъв е пътят на жените художнички от нейното време към изкуството? Как една германска художничка се социализира в чужда среда, оставайки вярна на своето призвание? Какво се случва с колекцията на наследниците, опазили творбите ѝ почти 100..

публикувано на 14.11.24 в 15:25

Стайко Мурджев: Изкуството не е бързо хранене!

На 14 ноември е премиерата на "Котка върху горещ ламаринен покрив" от Тенеси Уилямс на Театър "София". Спектакъла се играе на сцената на Театър "Сълза и смях". Постановката е на Стайко Мурджев, Сценографията на Никола Налбантов, а музиката е дело на Петър Дундаков. Пиесата "Котка върху горещ ламаринен покрив" е съставена от три части –..

публикувано на 14.11.24 в 14:48