Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

XXVI Национален фестивал на детската книга (8-10 май)

Празник на детската литература и фантазия в Сливен

За 20-и пореден път бе връчена Националната награда "Константин Константинов"

Снимка: Организаторите

Вълшебство, фантазия, приказни герои и празничен дух завладяват всяка година град Сливен по време на Националния фестивал на детската книга (8-10 май). В рамките на фестивала за 20-и пореден път се връчва и Националната награда "Константин Константинов" за принос в детското книгоиздаване, създадена през 2004 година от Министерството на културата, тогавашния Национален център за книгата, Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" и Община Сливен. За празника на детската книга в "Нашият ден" разказват журналистът Калина Колева, главният организатор на фестивала Росица Петрова и писателката и член на журито Весела Фламбурари.

Росица Петрова споделя, че децата в града са развълнувани в разгара на фестивала. Предстоят над 10 премиери на съвременни, български детски автори и в момента протича литературен маратон в училищата в Сливен и съседните по-малки общини. Множество автори и издатели ще се включат в разнообразните фестивални прояви. Организиран е и научен форум, посветен на литературния герой в съвременната детско-юношеска литература – неговите послания и трансформации в последните две десетилетия. По думите на Петрова фестивалът се старае да проследява най-новите посоки на развитие на детската литература, така че книгите да останат една от най-важните и интересни медии за най-малките и подрастващи читатели. Петрова вярва, че само художественият текст има силата да преобразява и напътства едно дете през трудните етапи на ученическите години и юношеството, особено в днешно време, когато децата са атакувани и от много други медии.  

 "Фестивалът поставя акцент върху качествената художествена книга. Избираме винаги най-доброто както от вече утвърдени наши творби, така и по отношение на дебютите, които представяме.", заявява Петрова.

Тъй като наградата "Константин Константинов" се връчва и на детски илюстратори, една от традиционните инициативи е организирането на самостоятелна изложба на всеки носител на наградата. "Ние срещаме различни поколения творци", казва Петрова и допълва, че в рамките на фестивала се провежда и Международен студентски конкурс за илюстрация. Тази година конкурсната тема е "Из приказния свят на Йордан Радичков", а сред победителите има студентка от Академията по изящни изкуства в Сараево, съобщава организаторът.  

Освен към света на литературата и илюстрацията, Националният фестивал на детската книга обръща поглед и към развитието на анимацията със специални уъркшопове. Организирани са и класове по творческо писане за талантливите деца от различни възрастови групи, водени от Весела Фламбурари и Марин Трошанов.

В Сливен се намира и единственият Музей на театралните кули с над 2500 експоната. Петрова споделя повече за тази любопитна инициатива. Отново в рамките на фестивала се провежда и Национален конкурс за най-атрактивна театрална кукла по любим литературен герой. За 13-та поредна година в конкурса се включват талантливи деца от специализирани школи, като тази година има 200 участници с повече от 250 кукли, които са изложени в ДТ "Стефан Киров", разказва гостът.  

Петрова обявява и тазгодишните носители на наградата "Константин Константинов". За цялостен принос е отличена писателката Цвета Брестничка. Елена Жаблянова е носител на наградата за илюстрация, а Благой Д. Иванов е награден като автор на книгата "Тринайсет чудовища за Хелоуин".

В края на разговора думата взема и Весела Фламбурари, която в момента работи върху детско фентъзи, чийто сюжет ще пренесе читателите в тракийската древност. "Според мен това е единственият фестивал в България, който успява да създаде общност между нас писателите", споделя авторката.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50