Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акад. Никола Съботинов:

Разработват се нов вид лазери със свръхкъси импулси на излъчване

акад. Никола Съботинов
Снимка: БНР

50 години от разработването на лазера с пари на меден бромид от акад. Никола Съботинов бяха отбелязани на научна сесия в Българската академия на науките. Идеята на акад. Никола Съботинов за създаване на нискотемпературен меден лазер в България е реализирана през 1974 г., когато под неговото ръководство в Института по физика на твърдото тяло (ИФТТ) е пуснат в действие лазер с пари на меден бромид, признат за изобретение на годината през 1979 г. 

С цел подобряване на неговите характеристики са проведени редица теоретични и експериментални изследвания и е открит ефектът на водорода. Така е създаден най-мощният изцяло български газов лазер, генериращ във видимата област на електромагнитния спектър, който е патентован в България, Франция, САЩ, Великобритания, Германия, Япония и Австралия.

Лазерът заработи през април 1974 година при температура 500 градуса целзий, което бе изключителен успех, за това реших и веднага да патентовам това откритие, тъй като то създаваше предпоставка за развитието на медните лазери, припомня си в ефира на предаването "Следобед за любопитните" акад. Никола Съботинов. 

Нашият лазер тогава, допълва той, се оказа най-мощен, това постави и началото на останалите изследвания, свързани основно с времето на живот и създаването на трайна среда. В института по физика на твърдото тяло създадохме и първите образци на този лазер, от изобретението, през изследванията, та до реализирането в индустрията, всичко бе направено в България, уточнява акад. Съботинов. През 1985 година е внедрен този лазер в оптичните технологии в Пловдив.

Газовите лазери през годините постепенно се заместват от твърдотелните и полупроводниковите лазери, тъй като те като среда са по-устойчиви и по-дълговечни за приложение, и само там, където тези два вида нови лазери са неприложими, се използват газови такива, разясни акад. Съботинов. 

Нашите лазери все още се използват и при изследване на атмосферата, и в медицината, и в навигацията, разяснява той. 

В момента в Института по физика на твърдото тяло работят по изработването на нови видове лазери, които са със свръхкъси импулси на излъчване и с невероятни възможности за приложение, съобщи акад. Съботинов.

Целия разговор на Ани Костова с акад. Никола Съботинов в предаването ''Следобед за любопитните'' можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – БНР и личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Светла Петрова

Още една "нулева година" за реформата в образованието

"Ситуацията действително е стигнала до момент, в който би трябвало да говорим за образованието като за един национален приоритет, решаването на проблемите в който всъщност граничи с националната сигурност, т.е. говорим за образованието като един от факторите,който гарантира нашата национална сигурност…", казва д-р Светла Петрова, експерт от"Фондация..

публикувано на 28.12.24 в 09:50

Коледа е едно трепетно очакване, това е Рождество Христово

Коледа е един празник, в който можем да празнуваме живота и това, че сме заедно, сподели в ефира на "Следобед за любопитните" психоаналитикът Милена Ташкова. Това е един празник и очакване, който свързваме със семейството и хубавите спомени, допълни тя. Често пъти, признава психоаналитикът, съм се питала кое е по- хубаво очакването на Коледа или..

публикувано на 27.12.24 в 13:51

Обратното на самотата

Заедно с Елица Великова, психолог и арттерапевт и Петър Вълчев, режисьор на късометражния филм "И това е за тази Коледа", търсим отговор на въпроса кое е състоянието, което е обратно на самотата. Двамата са водещи на "Кинотерапия – семинар за свързването, покоя и празнуването", който ще се проведе на 27 и 28 декември в Института за изкуство и..

публикувано на 27.12.24 в 11:15

Чудото шоколад – Епизод четири: Добро какао, лош шоколад

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..

публикувано на 27.12.24 в 09:05

Плетените играчки се търсят от млади и стари

Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса и други изделия. "През годините много пъти започвах с различни ръкоделия, бродиране, рисуване, отказвах се, но още като завърших училище, не ми достигаха парите се при сетих за своя талант, а именно..

публикувано на 26.12.24 в 16:32