50 години от разработването на лазера с пари на меден бромид от акад. Никола Съботинов бяха отбелязани на научна сесия в Българската академия на науките. Идеята на акад. Никола Съботинов за създаване на нискотемпературен меден лазер в България е реализирана през 1974 г., когато под неговото ръководство в Института по физика на твърдото тяло (ИФТТ) е пуснат в действие лазер с пари на меден бромид, признат за изобретение на годината през 1979 г.
С цел подобряване на неговите характеристики са проведени редица теоретични и експериментални изследвания и е открит ефектът на водорода. Така е създаден най-мощният изцяло български газов лазер, генериращ във видимата област на електромагнитния спектър, който е патентован в България, Франция, САЩ, Великобритания, Германия, Япония и Австралия.
Лазерът заработи през април 1974 година при температура 500 градуса целзий, което бе изключителен успех, за това реших и веднага да патентовам това откритие, тъй като то създаваше предпоставка за развитието на медните лазери, припомня си в ефира на предаването "Следобед за любопитните" акад. Никола Съботинов.
Нашият лазер тогава, допълва той, се оказа най-мощен, това постави и началото на останалите изследвания, свързани основно с времето на живот и създаването на трайна среда. В института по физика на твърдото тяло създадохме и първите образци на този лазер, от изобретението, през изследванията, та до реализирането в индустрията, всичко бе направено в България, уточнява акад. Съботинов. През 1985 година е внедрен този лазер в оптичните технологии в Пловдив.
Газовите лазери през годините постепенно се заместват от твърдотелните и полупроводниковите лазери, тъй като те като среда са по-устойчиви и по-дълговечни за приложение, и само там, където тези два вида нови лазери са неприложими, се използват газови такива, разясни акад. Съботинов.
Нашите лазери все още се използват и при изследване на атмосферата, и в медицината, и в навигацията, разяснява той.
В момента в Института по физика на твърдото тяло работят по изработването на нови видове лазери, които са със свръхкъси импулси на излъчване и с невероятни възможности за приложение, съобщи акад. Съботинов.
Целия разговор на Ани Костова с акад. Никола Съботинов в предаването ''Следобед за любопитните'' можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – БНР и личен архив
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg