Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гала на българската култура и музика във Виена

По повод най-светлия български празник – Деня на светите братя Кирил и Методий, пианистката Донка Ангъчева, заедно с австрийска цигуларка Лидия Байч, организират бляскав Гала концерт, за да почетат българския принос към европейската музикална сцена и култура.

Концертът ще се състои на 25 май, от 19.30 часа, в зала "Брамс" на Музикферайн, а събитието се провежда под патронажа на извънредният и пълномощен посланик на Република България в Република Австрия г-жа Десислава Найденова-Господинова.

Всички приходи от концерта ще отидат в полза на фондация "Заедно в час".


Гала концертът ще формира своеобразен музикален мост между българската и австрийска културни сцени, обединявайки звездите на класическата и съвременна музика от двете държави. В програмата са включени произведения на много български композитори, между които Георги Андреев и Милен Кукошаров. Сред солистите, които ще се изявяват на сцената са: виолистката на Виенска филхармония Даниела Иванова, Андреас Шагер (тенор) и Гюнтер Гройсбьок (бас), Цезар Сампсън, Недялко Недялков (кавал), Марио Николов (тенор), Мария Илиева и Владимир Ампов-Графа и още много големите звезди. Всички те ще бъдат обединени от диригентската палка на Росен Гергов.


"За мен е приоритет да подкрепям изкуството, то е толкова важно и ценно. С тази кауза сега "Изкуството продължава да живее“, която ще подкрепи фондация "Заедно в час" показваме как ръка за ръка даваме един много ярък знак, колко важно е образованието." – сподели Донка Ангъчева.

Какви подробности разкри преди важното събитие на 25 май във Виена, можете да чуете от интервюто  с Донка Ангъчева за предаването "Метроном" по "Христо Ботев".

Снимки: личен архив на Донка Ангъчева, БНР
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05