Избрано от програмата
от 0.15 до 0.30 часа
Радиоколекция
"Метафора", разказ от Людмил Станев
от 0.30 до 2.00 часа
Среднощен радиоекспрес
водещ: Зоя Димитрова
от 2.00 до 3.00 часа
Музиката, която обичам
водещ: Людмил Фотев
Приказни сюжети в развитие с Ела Фицджералд, Ал Джароу, Орегон и Тонбрукет
от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен
от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Качествен уърлд от Бразилия и Португалия.
от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Васил Вълканов, Васил Василев, Илия Димитров и други.
от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт
от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
"Нилс и джуджето" от Селма Лагерльоф
от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
"Орелът и бухалът" от Борис Априлов
от 8.06 до 10.00 часа
Нашият ден
водещ: Люба Константинова
• Епизоди от живота: В Международния ден на семейството фамилният терапевт Борислава Мечева говори за проблемите и силните страни на българското семейство от позицията на своите знания и опит. Автор: Светла Тодорова.
• Темите на деня: на Венцеслава Кожухарова, координатор в екип "Енергия и климат" на екологично сдружение "За Земята". В Световния ден на климата търсим природосъобразното потребление като спасение за една застрашена планета.
• Темата на деня: Ценностните потребителски битки - за това как актът на купуване на стоки и ползване на услуги разкрива личната ни версия за света говорим с Асен Ненов, съпредседател на "Институт Кръгова Икономика".
• Разговорът: за правото на отказ от воюване и за това какво дължим на родината си – Смилен Марков, преподавател по християнска философия във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", в Международния ден на убежденията по съвест и на лицата, които отказват да служат в армия поради своите вярвания.
• Времето на редактора: В деня, в който Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" към БАН празнува годишнина от основаването си, гл. ас. Илиана Кунева от службата за езикови справки разказва как се променят с годините въпросите на хората, които звънят по телефона.
от 10.05 до 11.00 часа
Lege Artis
водещ: Александър Райчев
• Здравен бюлетин.
• Временно са спрени детските сърдечни операции в НКБ – интервю с проф. Анна Кънева, началник на Клиниката по детска кардиология в Националната кардиологична болница.
• Откровено за българското здравеопазване – говори бившият министър на здравеопазването проф. Христо Хинков.
от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Трезор
водещ: Диляна Трачева
• Само два месеца след премиерата на дебютния им албум "Supernova", трио "VIVA" стартира и национално турне.
• Савина представя новата си песен "Рано да задреме", вдъхновена от българския фолклор.
• Симо Желязков (C-MO), познат като фронтмен на Funky Miracle и част от Trombobby x C-MO и "Единствените им Приятели", кани на концерт-промоция на "APEIRON" – неговото първо авторско соло EP.
Боян Бояджиев представя третото издание на музикалния форум и бизнес конференция Spyke Showcase.
от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
водещ: Велин Манов
• Карнавал Габрово 2024 – разговор със сценариста на проявата Ангел Иванов.
• Българска танцова платформа – разговор с Ива Свещарова от организаторите и хореографа Искра Проданова.
• "Красота" – разговор с Иван Кюранов за изложбата му в галерия "Виваком Арт Хол Оборище 5".
• "Области на особен интерес" – разговор със Силвия Попова за изложбата ѝ в галерия "Кредо Бонум".
• "Градът на Божията мъдрост" – разговор с автора на романа Светлозар Стоянов.
• Разговор с Илина Михайлова и Деян Вачков за участието им в оперите "Дон Паскуале" и "Тоска" на Държавната опера във Варна.
от 14.00 до 15.00 часа
Класично и романтично – Музикални легенди
водещ: Антония Барулова
Даниел Баренбойм – диригентът.
от 15.10 до 16.30 часа
"1001 защо – Ефир знание": Премълчаната история
водещ: Митко Новков
Кримската война: причини, събития, последици
На 17 май 1853 г. Диванът на Високата порта отхвърля ултиматума на Руската империя, поставен ѝ от специалния пратеник на Николай I княз Александър Меншиков. Причината е, че една от точките в документа се явява пряка намеса в дейността на османското правителство: Санкт Петербург иска да покровителства и дори да ръководи духовния живот на ортодоксалните поданици на султана, вземайки под попечителство Православната църква. При отказ от Цариград – война. Войната за Северната империя е изгодна, императорът е убеден, че Турция ще се срине като кула от карти. Само че той не предвижда настроенията в Англия и Франция, които са плътно против Русия. Така Кримската война се превръща в неизбежност, ставайки най-кръвопролитният военен сблъсък през XIX век, включително Наполеоновите войни в началото на века. Заедно с професорите Андрей Андреев, Пламен Митев и Росица Градева, както и с гл. ас. д-р Любомир Кръстев в "Премълчаната история" разказваме за конфликта, за причините и последиците от него.
от 16.30 до 17.00 часа
"1001 защо – Ефир знание": Радиоенциклопедия
водещ: Мария Стоева
Заглавие на цикъла: "Енциклопедия на въображаемите същества"
Епизод 3: Страховити и вредоносни създания
Цикълът разказва за любопитни въображаеми същества, които се срещат в митологиите и фолклора на Япония, Китай, Европа и България. Разглеждаме и литературни образи на странни същества, за които пишат античните автори. Те имат различни измерения и интерпретации и продължават да населяват всевъзможни фантастични светове. Дали хората ги пренасят в своята реалност и имат ли място в нея фантастичните котки, лисици, дракони, вещици, кентаври, русалки и други хибриди?
Епизод три е със заглавие: "Страховити и вредоносни създания". Разказва за заплашителните свръхестествени същества, които проникват в човешкия свят в граничните периоди, когато човекът е най-уязвим. Разглеждаме образа, превращенията и местообитанията на вампирите и върколаците в българския фолклор от една страна и как се интерпретират в поп културата от друга. Говорим за японските гневни духове и как японците ги умилостивяват и връщат нещата в порядъка им. Накрая се спираме на онези странни създания, които могат да вкаменяват или убиват с поглед – не само твърде познатите горгони, но и василиска или например чудноватия катоблеп – създание, което гледа само надолу, но вдигне ли поглед, е способно да погуби онзи, когото погледне. За него пише Плиний Стари. По тези теми разговаряме с етнолога доц. Петя Банкова от БАН, японистите Братислав Иванов и доц. Дарин Тенев, Благой Иванов, писател и киновед, Айгир Сверисон, преводач от исландски език и преподавател в специалност "Скандинавистика" в СУ, и Жан-Марк Мандозио, специалист по неолатинска литература и история на науките, преподавател в Практическото училище по висши науки в Париж.
от 17.00 до 18.00 часа
Какво се случва
водещ: Яна Пункина
Карикатурата като контрабанда на послания
Какъв отпечатък оставя политическата система върху карикатурите? Изкуствоведът Маргарита Доровска изследва възможността за сатира в общество, в което не всяко мнение е позволено. Обект на изследването стават карикатурите, участвали в Международното биенале на хумора и сатирата, организирано от Дома на хумора от 1973 до 1989. Резултатът е изложбата "Сатира и пропаганда".
от 18.30 до 19.30 часа
Песните от конкурса "Пролет 2024"
от 19.30 до 21.30 часа
Контемпо
водещ: Петя Габрова
• Разговор с Любомир Денев по повод неговото съвременно класическо творчество.
• През месец май във всяко предаване звучи българско произведение - Прелюди от Георги Тутев.
• Композитор на месеца: творчеството на Исанг Юн.
от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
водещ: Ася Чанева
• Как да живеем осъзнато, за да успяваме във всеки аспект, да проявяваме талантите си, да се развиваме, да прилагаме уменията си, да повишаваме себе осъзнаването си и да реализираме пълния си потенциал.
Гости: Милена Маат – лектор и консултант с 40-годишен опит, Доля Новачкова и Йосиф Пилов – музиканти.
Милена Маат е създател на метод за постигане на съзнателен начин на живот чрез логически, иновативни интуитивни и психологически техники, които работят за хармонизиране и поддържане на балансирани състояния на съзнанието, ума, тялото, духа и емоциите.
Доля Новачкова е музикален артист и изпълнител на спонтанно (channel) пеене. Йосиф Пилов е музикант, композитор и певец.
В студиото Доля ще изпълнява спонтанно пеене – спонтанното пеене е автентичен инструмент за връзка с висшите нива на вътрешния "Аз" (душата). То се получава, когато в медитативно състояние претворяваме в песен звука, който идва към нас. Спонтанното пеене хармонизира и балансира както изпълнителя, така и тези, които го слушат, а всяко изпълнение е единствено и неповторимо.
Доля и Йосиф ще изпълнят песента "Усещайки те", посветена на наскоро починала обща приятелка.
• Среща с автора на стихосбирката "На Майка България", Георги Връбчев, който на 16 май представя книгата в София.
• Зелени минути.
от 23.00 до 24.00 часа
Музика преди полунощ – Джаз плюс
водещ: Людмил Фотев
Продължава мини-поредицата за устната хармоника с документални записи на Антонио Серано, сингъл от новата четвърта част от съвместната работа на Томатито с Мичел Камило "Испания отново и завинаги" и откъси от новите проекти на Джон Скофилд, Мари Бойне, Джон Сърмън.
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 10 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 9 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Четвъртъците - както обикновено слушаме нови записи. Първите две предавания са с..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 8 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Отново сме на бразилска вълна, макар и не винаги само с бразилци. Финалът е с..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 7 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Вторниците в "Музиката, която обичам" и този месец са посветени на артисти, условно..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 6 част от 0.30 до 3.00 часа Вавилонската фонотека Водещ: Цветан Цветанов В последното издание на "Вавилонската фонотека" за 2024 г. представяме Crystal Sound Project и тяхната най-нова плоча In The Willo Dream – жанрово дори..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg