Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво се случва на Солунския панаир на книгата?

| обновено на 16.05.24 в 11:06

Солунският международен панаир на книгата, провеждан в южната ни съседка Гърция, се очертава като едно от най-значимите литературни събития в Югоизточна Европа и не само. Тазгодишното издание привлича 1500 участници, които ще имат възможност да се включат в над 500 събития, разпределени в 14 зали и 4 различни сгради, заемащи обща площ от 16 000 квадратни метра. Участието на 850 гръцки и чуждестранни писатели допринася за изключително богатата програма на панаира.

Светльо Желев, който се намира в Солун, сподели в ефира на "Нашият ден" своите впечатления от мащабността и значимостта на събитието. Той подчерта, че Солунският международен панаир на книгата е едно от най-големите литературни събития, с все по-нарастващ успех през последните години благодарение на усилията на организаторите.

Освен богатата литературна програма, панаирът включва и професионална програма, която предоставя възможност на професионалисти в областта на книгоиздаването да се запознаят с гръцки издатели и писатели. В рамките на тази партньорска програма България също взема участие, представена от Гергана Панчева от Литературна агенция "София". Въпреки че няма собствен щанд тази година по решение на Асоциация "Българска книга", България ще присъства с различни инициативи, включително представяне на нова книга с поезия на Аксиния Михайлова, преведена на гръцки език от Благородна Филевска.

Желев сподели и своите наблюдения за посещаемостта на събитието, която миналата година е била над 180 000 души. Очаква се и тази година панаирът да привлече значителен брой посетители, като точните данни ще станат известни след около месец.

Сравнявайки Солунския панаир с други международни събития, Желев отбеляза, че на панаира в София липсва професионална програма, която да обсъжда най-важните проблеми и тенденции в книгоиздаването. Това е аспект, който различава панаирите от обикновените пазари за книги. Пример за успешна професионална програма е и Лондонският панаир на книгата, където събитието е изцяло насочено към бизнес срещи между различни издатели.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Никола Вандов с първа награда за цялостен принос към българския театър

Никола Вандов е първият носител на наградата за цялостен принос към българския театър на Обществото на независимите театрални критици, което е член на Международната организация на театралните критици. Обществото присъди Годишната си награда на уважавания театровед за неговата неизменна преданост и рицарско служене на българския театър, за..

публикувано на 30.06.24 в 12:15

Белият цвят на камъка в изложбата на Иван Русев

Изложбата на Иван Русев "Бяло" в галерия "Арте"  е част от събитията по повод 70-aта годишнина на автора.  Камерната експозиция включва 11 бели каменни пластики, 20 рисунки във вътрешното пространство и няколко по-големи скулптури в откритото пространство на галерията. Обединяващото е белият цвят на камъка и мощната творческа енергия на автора...

публикувано на 30.06.24 в 08:50

Граф Дренски – безделник по душа

В книгата си "Граф Дренски – безделник по душа" Траян Антов представя коктейл от лични спомени, шеги и закачки, разкази за остров Бали и Виетнам и опити за сериозни разсъждения. На страниците се мяркат негови роднини и Румен Урумов, Елисавета Багряна, Елена Бобевска, Таню Киряков, Пламен Димитров, Дора Габе, Тома Спространов, Весел Цанков, Ники..

публикувано на 29.06.24 в 12:35
Асен Блатечки и Николай Урумов

Николай Урумов поставя "Зимните навици на зайците" в Ловеч

Драматичният театър в Ловеч между две премиери в края на сезона – в "Артефир" разказва директорката на ДТ "Борис Луканов" Биляна Петрова . "Зимните навици на зайците" е пиеса, писана от Станислав Стратиев през 1996 година и поставяна само веднъж. Николай Урумов, в качеството на режисьор и актьор, съживява този сатиричен сюжет  за "България,..

публикувано на 29.06.24 в 11:35
Автопортрет, 1983

За материалното и духовно наследство на Дечко Узунов

Казанлък е град, който освен наследството на траките и аромата на роза дамасцена може да предложи на своите гости едно пътуване в чудния свят на изобразителното изкуство. На 27 юни в Софийската градска художествена галерия се състоя лекция на тема "Дечко Узунов и неговото наследство в Казанлък". В "Артефир" д-р Пламен Петров говори за..

публикувано на 29.06.24 в 08:30