Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тодор Тодоров

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма

Как да докажем истината с лъжа?

Тодор Тодоров и Анелия Торошанова
Снимка: БНР

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма и как да докажем истината с лъжа? Това е темата на предаването "Законът и Темида".

Коментар прави Тодор Тодоров, криминалист и графолог, консултант на предаването. 

"Обидата и клеветата са престъпления от частен характер. По времето на социализма те са се преследвали като престъпления от общ характер и са се наказвали, включително със затвор! Сериозно са се отнасяли тогава към тези твърде тежки престъпления.

След настъпването на периода на демократичните промени в страната и навлизането на някои европейски директиви и нашето законодателство претърпява промени. Тогава обидата и клеветата стават престъпления от частен характер, преследват се по частен път, както по наказателен път – с тъжба, така и чрез граждански иск в едно гражданско дело.

Много важно е да отбележим, че и двете престъпления са умишлени, а умишлените престъпления са тежки престъпления. Няма неумишлена обида и неумишлена клевета. Винаги има ясен умисъл. 

Обидата е всяка една дума, която нанася вреда върху честта и достойнството на човека. Обидата се възприема както лично и непосредствено (когато някой ви обиди директно), така и чрез оценката на трети лица (когато научите, че сте обиден чрез трети лица - очевидци на деянието).

Чл. 146 от Наказателния кодекс третира обидата, където е казано, че който каже нещо унизително за честта и достойнството на другиго и в негово присъствие, се наказва с глоба от 100 до 3000 лв. По мое лично мнение в днешно време това не е никакво наказание, не може да възпре това деяние. Особено в държава като България с тази народопсихология... Съдът налага глоба в полза на държавата. Ако стане публична обидата обаче, съдът може да наложи и наказанието обществено порицание. Общественото порицание става чрез средствата за масова информация. Потърпевшите могат и сами да разпространят решението на съда и да го разгласят.

Съветвам когато усетите, че някой ви обижда, моля ви, не отговаряйте с обида! По две причини – първата е, че падате на много ниско ниво, а втората е, че ако отговорите с обида, моментално сваляте наказателната отговорност на този, който я е изрекъл. И фактически и двамата излизате от полезрението на наказателната отговорност и не може да се търси справедливост. 

В нашето общество наблюдавам, че не се говори за обидата и клеветата, защото те се случват ежедневно и ежечасно. Хората отговарят на обидата с обида... Това агресивно поведение е, защото няма наказание. Европейската директива казва, че трябва да има свобода на мнението, на изказването. Даже са искали да забранят на нашето законодателство дори да се преследва обидата под каквато и да е форма. Слава Богу, обидата и клеветата у нас все пак се преследват, независимо, че наказанията не са тежки.

Клеветата е едно друго деяние, при което човекът разгласява позорни обстоятелства или приписва престъпления другимо. То се наказва пак не кой знае колко – от 3000 до 7000 лв. Е, вече като е на обществено място, може да се завиши глобата до 10 000 лв. 

Да обърнем внимание, давността на тези престъпления е едва 3 години. Чл. 147 казва, че разгласяването на позорни обстоятелства или приписването на престъпления е клевета. Чл. 148 от НК казва, че ако това стане публично, се утежнява положението на извършителя. Неимуществените вреди тук са по-тежки – те нямат парично измерение. Колко са тежки са тези престъпления? 

Съдът и в наказателното дело, както и в гражданското дело, присъжда размер на обезщетение. Това е една парична сума, която се приема, че може да поправи частично вредите, които са претърпени от жертвата. Размерът на това обезщетение не е лимитиран и е в зависимостта от тежестта на деянието, както и от общественото положение на жертвата.

Наказателната отговорност и при обидата, и при клеветата е под формата на глоба. По мое лично мнение са необходими промени в Наказателния кодекс за завишаване на наказанията, но като юрист ще кажа, че това е невъзможно, защото европейската директива не го позволява. Обидата и клеветата са оръжието на безпомощните хора."

Тодор Тодоров акцентира и върху това, че срокът за подаването на тъжбата в Наказателния съд, ако сме пострадали от обида или клевета, е само 6 месеца от узнаването. Това е много малък срок. Затова, щом узнаем, трябва да се срещнем с компетентни юристи и да решим как ще преследваме деянието – наказателно или по граждански ред. 

Чуйте още подробности от звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00
Иван Василев, зам.-кмет по финанси в Столичната община.

София става по-чиста и зелена – равносметка от Иван Василев

В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..

обновено на 17.12.24 в 13:21
Мануела Несъл

Партньорството на България с ЕБВР през 2024 г.: Преглед на постигнатото и поглед към бъдещето

В рубриката "Темата на деня" дискутирахме развитието на партньорството на България с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) през изминаващата година и какво предстои в следващите етапи от сътрудничеството ни. Специален гост в студиото беше Мануела Несъл , директор на ЕБВР за България, която разкри ключови данни, проекти и..

публикувано на 17.12.24 в 11:35

"Съвременното китайско общество" – поглед отвътре към днешен Китай

Неотдавна Китайският културен институт в София бе домакин на изключително интересно събитие, събрало представители на културната общност, дипломати, общественици и всички, които проявяват интерес към българо-китайския културен и бизнес обмен. Поводът бе представянето на книгата „Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот“...

обновено на 17.12.24 в 11:04