Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Росен Гацин: С ателието по родословие ще предизвикам младите

Росен Гацин
Снимка: личен архив

Кодовете на идентичност са основата на генеалогията, наука, която се занимава с родословията, с произхода на човека, с родословните връзки, с наименованията на различните членове на фамилията и точно родословието и фамилните връзки. Кодовете на идентичност ни отличават като индивиди и като хора, заяви в предаването "Следобед за любопитните" гл. ас. Росен Гацин от Института по експериментална морфология, патология и антропология към БАН. 

Своите проучвания Гацин ще представи в специална изложба, която ще бъде открита на 1-ви ноември в Националния антропологичен музей. В нея той ще покаже родословни дървета, родови фотографии, различни предмети от бита, които са предавани от поколения на поколения, като всяко име, предмет и родословно дърво ще носят свой код на идентичност и така ще могат да се откриват общите белези. Изложбата, според автора, ще подпомогне всеки да проучи собствената си родова история.

"През последните години се наблюдава едно унифициране, заличаване, по-малко интерес към наследствеността, но това е световен процес, а не само български, уточни Гацин. Трудно е днес на децата да се обясни необходимостта от познание за миналото и родословието – и въпреки това аз съм оптимист и мисля, че информацията ще бъде съхранена за поколенията", категоричен е културологът. 

Като новите технологии, според него, дори могат да бъдат в полза на обработката и съхранението на събраната информация и данни. "В българския фолклор, традиции и обредност всеки един празник, съхранява българското, като по този начин се съхранява и идентичността ни", разяснява Гацин. Като пример той посочва традиционни български фамилии, в чиито имена се съдържа и занаятът, който практикуват.

На 18-и май в Нощта на музеите Росен Гацин организира специално ателие по родословие. "Моята цел е да спечеля младите за нашата кауза", споделя гл. ас. Росен Гацин. Подготвил е специални бланки и схеми за деца, в които подрастващите могат с помощта на родителите си да напишат името си, както и тези на своите родители, баби и дядовци, и това ще възбуди интереса на всеки посетител. Самите събития, посветени на Нощта на музеите, се провеждат в Музея по антропология към БАН и започват в 18.00 часа, уточнява културологът.

Целия разговор на Ани Костова с Росен Гацин в предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20
Гл. ас. Ива Станоева

Интересни факти за народните костюми у нас от края на 19-и век

Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..

публикувано на 21.12.24 в 08:15

До март 2025 г българските деца могат да участват в конкурс за географска карта

Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..

публикувано на 20.12.24 в 17:40

В Шри Ланка от едно дърво правят три вида чай

Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..

публикувано на 20.12.24 в 15:20

Любомир Любенов: Надявам се колегите ми да бъдат възрожденци

Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...

публикувано на 20.12.24 в 12:15