Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Град Елена – възрожденски дух и вековни традиции

Снимка: Община Елена

В деня на Светите равноапостоли Константин и Елена предаването "Нашият ден" пренася своите слушатели в град Елена – място, съхранило възрожденския дух и вековните традиции. Светослав Петров, главен уредник в Музей на Възраждането, разказва за забележителностите, които биха развълнували посетителите на града.

В Елена се намира вграденият в земята храм "Св. Никола", който тази година отбелязва своята 220-годишнина. Петров разказва, че историята на храма датира отще от XVI век, като за това свидетелства псалтир, подарен на църквата в този период. През 1800 година местността е нападната от кърджалийска орда, която опожарява храма, но със средствата на еленските първенци той е издигнат из основи през 1804 г. Църквата е единствена по рода си със своите богати стенописи. Във връзка с годишнината на храм "Св. Никола" служителите в музея инициират поставянето на климатизирани витрини за съхранение на ръкописната и старопечатна литература от XVI-XVII в., която може да бъде видяна в храмовото преддверие. Петров съобщава, че иконите и стенописите в църквата са дигитализирани, като е изготвен и каталог, който може да бъде намерен от посетителите на мястото.

Музейният комплекс в Елена включва първото класно училище "Даскалоливница", основано от Иван Момчилов, Камбуровия хан и къщата-музей "Иларион Макариополски", изброява Петров.

Любопитна е историята на Камбуровия хан. Сградата е построена през първата  половина на XIX век в с. Йовковци от дядо Стоян Кабуров – участник в няколко въстания и в революционния комитет. Селото е потопено в язовира, но хората решават, че ханът има твърде ценна архитектура, която не бива да бъде изгубена. Ето защо сградата е демонтирана, а номерираните части са пренесени и сглобени наново през 1978 г.

В близост до храм "Св. Никола" се намира църквата "Успение Богородично", която до Освобождението е една от най-големите в Северна България. Храмът е издигнат на мястото на параклис със същото име. След като еленчани узнават, че турски гарнизон може да бъде настанен в крепостта Калето, решават да пренесат камъните от крепостта и да построят голяма църква с тях, разказва Петров.

В Елена е родното място на заможната фамилия Михайловски, от която произхождат Иларион Макариополски и неговият брат Никола Михайловски – баща на Стоян Михайловски. В днешната къща-музей "Иларион Макариополски" може да бъде видяна експозиция с портрети на еленски художници, както и екземпляри на църковното изкуство XVII, XVIII и XIX век. Посетителите биха се запознали с битовата уредба на един възрожденски дом, където се е намирало и едно от първите читалища в страната – НЧ "Напредък". Въпросната сграда, по думите на Петров, е най-старата запазена жилищна постройка в града, построена ок. 1710 г. и разширявана на няколко етапа.

Едно от най-високите места в града е Кулата на градския часовник, построена през 1812 година. До ден днешен часовникът отмерва часовете всеки ден. Петров разказва, че през 50-те години е имало опасност от събаряне на конструкцията, но благодарение на еленски майстор каменната структура бива пренаредена и опазена.

Още за забележителностите в град Елена – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба на номинираните художници за наградата "База"

Номинираните художници за Наградата за съвременно изкуство "База" представят своите творби в изложба. В конкурса участват художници до 35 години. Жури с двугодишен мандат (Ализа Еделман, Васил Владимиров, Димитър Божков, Калина Цонева и Мария Налбантова) номинира Александър Лазарков, Диана Бункин, Кристина Ненова, Невелин Иванов, rawlab и..

публикувано на 24.07.24 в 18:05

"Модернистите на XX век" в Бургас

Галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" представя изложбата "Модернистите на XX век" в Бургас. Колекцията съдържа графични творби на Пабло Пикасо, Салвадор Дали, Марк Шагал и Хуан Миро. Посетителите ще могат да видят някои от литографиите от серията "Балетните танцьори" от Пабло Пикасо . Ще бъдат изложени експонати и от серията Carnet de la Californie..

публикувано на 24.07.24 в 16:46

Мемоарите на Ървин Ялом

" Моят път към себе си "  е озаглавил своите мемоари д-р Ървин Ялом, професор към Станфордския университет, световнопризнат учен, уважаван психотерапевт и известен автор. Дете на руски евреи имигранти, Ървин Ялом израства в беден квартал на Вашингтон. Решен да се измъкне от ограничаващата го среда, той насочва цялата си енергия в мечтата си да стане..

публикувано на 24.07.24 в 14:38
Разкопки на обект

Археолози разкриват нови парчета от историческия пъзел на Созопол

Археологическите открития ни свързват с изгубените светове на нашите предци. За вълненията на един археолог в търсене на неизвестното, както и за находките и ценните артефакти при спасителните археологически разкопки на обект "Автогара", местност Провлака, Созопол – разговор с д-р Явор Иванов , научен ръководител на разкопките. Спасителните..

публикувано на 24.07.24 в 09:19

Младият режисьор Стефани Христова гостува в "Домът на музите

Срещаме ви с младия режисьор Стефани Христова.Тя завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" със специалност "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков през 2022 г. В момента завършва и магистратура по "История и съвременност на философията" в Софийски университет "Св. Климент Охридски". Дипломното ѝ представление по пиесата "Грозният" от..

публикувано на 24.07.24 в 08:50