Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се е променяла във времето Еленската "Даскалоливница"?

Снимка: Уикипедия

Изнесеното студио на предаването "Нашият ден" от град Елена продължава с интересен разговор за първото класно училище "Даскалоливница", основано от Иван Момчилов. В предаването участва д-р Йордан Минчев, директор на СУ "Иван Момчилов" и председател на комисията "Хуманитарни дейности" в Общинския съвет на Елена. Комплексът, включващ училището, е част от Стоте национални туристически обекта.

Д-р Йордан Минчев споделя в ефира на "Нашият ден" следното:

"Огромна е отговорността да ръководя училище, което във времето пази традицията, създадена точно преди 180 години от нашия съгражданин и будител – Иван Николов Момчилов. Съвремието е сложно и трудно за днешния човек, ако не търси опора в корените си и губим равновесие в нашите дни, но ние черпим сила и гордост от основателя на първото класно училище, един своеобразен учителски институт, за който от всички краища са се стичали учители и тези от тях, които са завършили са ставали учители и са разнасяли зарите на Еленската даскалоливница по всички краища и всички български земи – и в Мизия, и в Тракия, и в Македония."

Първото класно училище е претърпяло много промени през годините. По-късно е преименувано на Еленска гимназия "Иларион Макариополски" и след това е наричано Средно политехническо училище. Днес функционира като средно училище.

По думите на Йордан Минчев откриването на гимназията в Елена е плод на многогодишни усилия на напредничавата интелигенция. След Освобождението, през 1885 г., е направен безуспешен опит да се основе пълно четирикласно училище. Сградата на училището е била изгаряна два пъти – преди и след Освобождението – но е била възстановена незабавно.

Той разказва още, че преди няколко години сградата на училището е възстановена по трансграничен проект между България и Румъния. Днес тя приютява Еленската галерия и вече не играе ролята на образователна институция. След Освобождението родителите в град Елена събират средства и изграждат сградата, изпращайки своите деца да се учат. Дълги години училището не е било пълноценно, и едва през 1944 година, сто години след основаването на "Даскалоливницата", то е открито с постановление на Министерския съвет.

Днес училището функционира като средно училище, в което учат ученици от 1-ви до 12-и клас. Децата са както от града, така и от близките села, като училището продължава да пази и развива богатата си историческа традиция.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марин Трошанов, Мария Мира Христова и Димитър Трошанов

Двамата братя и златната ябълка на успеха: Марин и Димитър Трошанови

Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..

публикувано на 08.11.24 в 14:46

От Бристол до Розовата долина: Артистичният път на Джоана Брадшоу

В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..

публикувано на 08.11.24 в 12:02
Цветелина Терзийска

Вътрешен мир и арт: Пътят към баланса с Цветелина Терзийска

В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..

публикувано на 08.11.24 в 11:45

Как поливагусната теория променя разбирането ни за психиката

Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..

публикувано на 08.11.24 в 10:53

"Берлинска седмица на науката" обсъжда бъдещето на продоволствената сигурност

От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните..

обновено на 08.11.24 в 10:03