Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Читалище "Напредък - Елена – 1863": 160 години културна и просветна дейност

| обновено на 21.05.24 в 11:28
Снимка: facebook/Читалище-Напредък-Елена-1863

Едно от най-старите читалища в България, НЧ "Напредък - Елена – 1863" отбелязва своята 160-годишнина през тази година. В интервю за изнесеното студио от град Елена на предаването “Нашият ден“ инж. Димитринка Иванова, председател на читалището, разказва за богатата история и разнообразната дейност на тази културна институция.

История на читалището

На 31 декември 1863 г. в родната къща на Йларион Макариополски, където вече е роден и Стоян Михайловски, група будни млади хора от град Елена основават "ученолюбиво дружество" и му дават красивото име "Напредък". От самото си създаване читалището има за цел да събира хората и да ги развива, като търси начини за взаимопомощ и развитие на обществото.

Дейност и състави

Дейността на НЧ "Напредък - Елена – 1863" винаги е била образователна и културно-просветна. Читалището организира множество дейности, свързани с танци, музика, театър и четене на книги. Около 300 души работят за читалището на доброволен принцип, което подчертава важността и въздействието на културната институция върху местната общност.


Събития и мероприятия

През цялата година читалището предвижда различни мероприятия, с които ще отбележи своята 160-годишнина. Тези събития не само почитат дългогодишната история на "Напредък", но и продължават да насърчават културното и образователното развитие на града.

Пожелание за бъдещето

Инж. Димитринка Иванова изрази своето желание читалището "Напредък" да пребъде и да продължи да бъде важна част от културния и социалния живот на град Елена. Тя подчерта важността на читалището като институция, която обединява хората и стимулира тяхното личностно и общностно развитие.

Читалище "Напредък - Елена – 1863" остава символ на културно-просветната дейност и пример за това как една институция може да издържи изпитанията на времето, като продължава да бъде актуална и значима за своето общество.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Национализмът изживява възход, когато бизнес и граждани загубят представителност в управляващите

Защо у нас голяма част от политически партии и проекти с националистически уклон водят началото си от Варна, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна. "Трите "В"-та, както станаха известни през последните седмици – "Воля", "Възраждане" и "Величие" – съвсем не очертават цялата тенденция...

публикувано на 22.06.24 в 08:50

Пъстър свят

Светът на Силвия Абрашева от Пловдив е пъстър и следователно пъстър е светът и на всички онези, които носят облеклата и ползват аксесоарите и предметите за бита, които Силвия шие в малкото си ателие в пловдивския квартал "Тракия". Освен шивач и дизайнер на кройките, Силвия е и дизайнер на десените, които отпечатва на бял плат. И всичко това..

публикувано на 21.06.24 в 17:15
Георги Ганев

Борисов и Пеевски не са евроатлантици – борят се за свят, обратен на върховенството на закона

Тази седмица се навършват 10 години от фалита на КТБ – Корпоративна търговска банка. Три години по-късно през 2017-а излезе книгата "Държавата КТБ" на разследващите журналисти Зорница Маркова, Росен Босев, Николай Стоянов и други колеги. Книгата бе част от проекта "КТБ: какво се случи?", чийто ръководител бе Георги Ганев , икономист, програмен..

публикувано на 21.06.24 в 16:30
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Асоциацията за жените адвокати става на 10 години

Асоциацията за жените адвокати чества своя 10-годишен юбилей. За това време тя работи в няколко основни насоки –  Защита срещу насилието  (в частност срещу домашното насилие);  Електронно правосъдие ; професионално и духовно развитие на членовете. Целите на Асоциацията са разнородни, но могат лесно да се трансформират в помощ и защита на българските..

публикувано на 21.06.24 в 15:20

След унищожителната градушка: как се справят жителите на Шипка?

В рубриката "Темите на деня" ще представим живота на жителите на град Шипка след разрушителната градушка и поройния дъжд. Ще разгледаме нанесените щети и как ще бъде възстановена "Чирпанлиевата къща" - паметник на културата от местно значение и една от малкото запазени възрожденски къщи в Шипка. Разговаряхме с Татяна Косекова, председател на..

обновено на 21.06.24 в 13:05