Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Туристическите маршрути около град Елена

Изглед от Еленския балкан
Снимка: elenskibalkan.eu

"Когато дойдеш на Чемерна (Чумерна) пред очите ти се появява една твърде чудесна картина. На която и страна да погледнеш, окото ти има на що да погледа и на що да се порадва. Хубава е нашата земя. Аз обичах да седя на това място...от това място се види Сакар планина, види се Едирне, види се от Пловдив, види се Доспат. Погледай и надясно! Види се Елена, види се Беброво, види се Търново, види се Габрово, види се Плевен. Така също от тая планина се види р. Тунджа, покрай която се намират цели полета, насадени с, трендафил. Като погледнеш на юг, видиш полета и много реки, а като погледнеш към Дунава, видиш бърда и шумаци; горите са облени със златните лъчи на българското слънце; керемидите се червенеят измежду зеленото поле, белите къщици надничат измежду сливаците, орешаците, крушаците и вишняците, а реките се лъщят от слънцето като сребърни пояси." – така Панайот Хитов описва Еленския балкан в "Моето пътуване по Стара планина".

Марков камък

За туристическите маршрути и най-атрактивните местности около град Елена в "Нашият ден" говори Стоян Димитров – секретар на ТД "Чумерна".

По думите на Димитров в Община Елена няма кътче, което да не представлява красива природна забележителност. Най-голям интерес за туристите е изкачването на билото на Стара планина и достигането до най-високия връх Чумерна(1536 м.) в Елено-Твърдишкия дял на Средна Стара планина.

Димитров споделя, че еленчани се гордеят с традициите, които имат в организирания туризъм. В първото туристическо сдружение, основано от Алеко Константинов през 1895 г., членуват седем души от град Елена, а през 1901 година е основано първото туристическо дружество в града.

През 1915 година започва строителството на първата хижа в Еленския балкан, но дейността е прекратена поради избухването на Първата световна война. Все пак хижа "Чумерна" е открита през 1926 година и е третата българска хижа след "Скакавица" и "Алеко", разказва Димитров. Стоян Димитров запознава слушателите с някои от възможните начини за достигане до връх Чумерна, както и с природните местности в близост до гр. Елена – с. Костел, с. Мийковци, Марков камък, Раев камък и други.

Тези, които желаят да опознаят туристическите маршрути на Еленския балкан, могат да се свържат с ТД "Чумерна", за да получат съдействие, упътване или водач из местността.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Асоциацията на българските училища в чужбина – "Образованието като грижа и ценност"

Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. "Народно събрание" се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на..

публикувано на 22.07.24 в 14:28

Диан Костов: Изкуството обединява хората

От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора".  "Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и..

публикувано на 22.07.24 в 13:45
Антонио Таркуинио (вдясно), Жени Михайлова и Димитър Стойнов, съветник на Консулския кореспондент във Варна

Дните на италианската култура се откриха в Балчик

Под патронажа на Министерството на културата, в сътрудничество с Посолството на Италия в България и на Италианския културен център в София, на 21 юли в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик се откриха Дните на италианската култура , които се провеждат за седма поредна година. В Каменната зала до 30 юли може да бъде посетена изложбата "Операта – културно..

обновено на 22.07.24 в 13:24
Резерват

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда . За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков , инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди. Географските дадености на община Балчик са много разнообразни..

публикувано на 22.07.24 в 09:43

Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището. Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана..

публикувано на 22.07.24 в 09:20