В интервю за рубриката Lege Artis на предаването "Нашият ден" вирусологът проф. Радка Аргирова сподели подробности за напредъка и предизвикателствата в разработката на ваксини срещу HIV.
Проф. Аргирова обясни, че основната причина за закъснението е изключително високата степен на изменчивост на вируса. "HIV е около 100 пъти по-изменчив от SARS-CoV-2. Дори когато знаем със сигурност, че даден пациент е заразен с HIV, точно с какъв вид е, не е ясно. Само след година в същия пациент, в който е констатиран един вариант, могат да бъдат намерени седем различни варианта на вируса. Това показва, че вътре в организма по време на собствената си репликация той се изменя изключително бързо", каза тя.
Другата причина за забавянето е, че всички видове ваксини, които бяха опитвани до момента – над 50 различни разработки, даваха добър, но много краткотраен резултат. "Третата причина е, че отне доста години – може би около 10 години – за да се изучи структурата на външния гликопротеин, който се оказа не линеен, а пространствен, четиримерен. Необходимо беше дълго време, за да се установи точно как е разположен пространствено", допълни проф. Аргирова.
Двете ваксини, които в момента са в последната фаза на клинично изпитване, са доста различни по своята същност. "Едната от тях е на базата на т.нар. широко неутрализиращи антитела. Това е сравнително нов термин. Тези антитела са насочени срещу най-консервативните области на вируса. Въпреки цялата си изменчивост, HIV има седем области, разположени на външния гликопротеин, които остават постоянни. Именно срещу тях трябва да бъдат насочени въпросните широконеутрализиращи антитела", обясни проф. Аргирова.
Втората ваксина е съвсем различна. Тя е базирана на принципа на внасяне на вектор в организма. "При ваксините срещу Covid имаме обнадеждаващи резултати. Там трябваше да се преодолеят няколко предизвикателства. Въпреки че страничните явления са малко, те все пак съществуват. Преди няколко месеца беше одобрена една нова японска ваксина, която използва шест пъти по-малко количество RHК от тези, които използвахме до момента. На нея се възлагат надежди, че няма да има странични оплаквания. Ваксината вече е одобрена“, сподели тя.
Проф. Аргирова коментира и напредъка в разработката на антиракови ваксини, които се различават спрямо вида на рака. "В повечето случаи става въпрос за ваксини на базата на моноклонални антитела. Често се налага изваждане на клетки от организма, тяхната обработка и връщане обратно в организма. Такова предложение има при рак на простатата и за меланома“, поясни тя.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg