В интервю за рубриката Lege Artis на предаването "Нашият ден" вирусологът проф. Радка Аргирова сподели подробности за напредъка и предизвикателствата в разработката на ваксини срещу HIV.
Проф. Аргирова обясни, че основната причина за закъснението е изключително високата степен на изменчивост на вируса. "HIV е около 100 пъти по-изменчив от SARS-CoV-2. Дори когато знаем със сигурност, че даден пациент е заразен с HIV, точно с какъв вид е, не е ясно. Само след година в същия пациент, в който е констатиран един вариант, могат да бъдат намерени седем различни варианта на вируса. Това показва, че вътре в организма по време на собствената си репликация той се изменя изключително бързо", каза тя.
Другата причина за забавянето е, че всички видове ваксини, които бяха опитвани до момента – над 50 различни разработки, даваха добър, но много краткотраен резултат. "Третата причина е, че отне доста години – може би около 10 години – за да се изучи структурата на външния гликопротеин, който се оказа не линеен, а пространствен, четиримерен. Необходимо беше дълго време, за да се установи точно как е разположен пространствено", допълни проф. Аргирова.
Двете ваксини, които в момента са в последната фаза на клинично изпитване, са доста различни по своята същност. "Едната от тях е на базата на т.нар. широко неутрализиращи антитела. Това е сравнително нов термин. Тези антитела са насочени срещу най-консервативните области на вируса. Въпреки цялата си изменчивост, HIV има седем области, разположени на външния гликопротеин, които остават постоянни. Именно срещу тях трябва да бъдат насочени въпросните широконеутрализиращи антитела", обясни проф. Аргирова.
Втората ваксина е съвсем различна. Тя е базирана на принципа на внасяне на вектор в организма. "При ваксините срещу Covid имаме обнадеждаващи резултати. Там трябваше да се преодолеят няколко предизвикателства. Въпреки че страничните явления са малко, те все пак съществуват. Преди няколко месеца беше одобрена една нова японска ваксина, която използва шест пъти по-малко количество RHК от тези, които използвахме до момента. На нея се възлагат надежди, че няма да има странични оплаквания. Ваксината вече е одобрена“, сподели тя.
Проф. Аргирова коментира и напредъка в разработката на антиракови ваксини, които се различават спрямо вида на рака. "В повечето случаи става въпрос за ваксини на базата на моноклонални антитела. Често се налага изваждане на клетки от организма, тяхната обработка и връщане обратно в организма. Такова предложение има при рак на простатата и за меланома“, поясни тя.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Вече 13 години Българското национално радио – Бургас развива своята дейност и е неизменна част от медийния и културен живот на Южното Черноморие. Рожденият ден на регионалната радиостанция беше отбелязан със специално събитие – изложба на картини с кауза, под надслов "Магията на пленерната живопис – морето ". Изложба на картини с кауза и на ретро..
В ефира на предаването Lege Artis доц. Росен Калпачки – ръководител на най-големия център за лечение на инсулти в Университетската болница в София – постави акцент върху един често пренебрегван, но изключително важен аспект от лечението на мозъчните инсулти: рехабилитацията и продължителните грижи за пациентите. "Колкото и да се борим за добра..
Споменът за три изключителни личности от рода на д-р Мона Каушик застават в центъра на ефирната среща в "Семейно радио". Фолклорист, културолог, писател и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", Мона се ражда в брахманско семейство в Индия, което свързва по съдбовен начин живота си с България. Баща ѝ проф. Рам Кришна Каушик остава завинаги..
Възрастните хора и достойната грижа за тях – от законодателните разпоредби и медицинския протокол до социалния ангажимент – темата коментира в Lege Artis д-р Мила Петрова , председател на УС на Българската асоциация по медицинска онкология. По думите на д-р Петрова по отношение на палеативните грижи за пациенти със солидни тумори страната ни..
Младите медици, които организираха националните протести под надслов "Бъдеще в България", не са доволни от предложените промени на управляващите по повод исканията им за достойно заплащане, по-добри условия на труд и повече възможности за специализации. Едно от предложенията, с които протестиращите са съгласни, е за допълнително заплащане на..
Да оценяваш работата на колеги, при условие че изкуството винаги се оценява субективно, е отговорност, смята актрисата Ели Скорчева, която беше председател..
Галеристката и куратор Веселина Сариева, създател на Пловдивската галерия Sarieva и на частната колекция със съвременно българско изкуство с DOT..
Неотдавна в Софийския университет Турската агенция за насърчаване и развитие на туризма организира изложба и конференция на тема Таш Тепелер. В превод това..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg