24 май е един от най-светлите и значими официални празници в България - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Този ден е посветен на честването на делото на славянските просветители Кирил и Методий, които създават глаголицата - първата славянска азбука, и на създаването на кирилицата в Преславската книжовна школа.
Традицията на честване на този празник е дълбоко вкоренена в историята на българското възраждане и просвета. Всяка година, на 24 май, в много български градове се провеждат празнични шествия, които включват ученици, учители и граждани, отдаващи почит на светите братя и тяхното дело.
Директно от Хуманитарната гимназия "Св. Св. Кирил и Методий" в Пловдив, откъдето традиционно тръгват празничните шествия в града, се включи нашата репортерка Зои Каргиотаки.
Историята на шествието е свързана с историята на самата гимназия, както обясни Илиана Гечкова, учител в Хуманитарната гимназия, за ефира на "Нашият ден":
"Може би повечето от българите знаят, че това е най-старата гимназия, създадена през 1850 г. по време на Българското възраждане - един изключително силен период за развитието на българите, които все още се намират под Османско владичество. Още на следващата година, след създаването на Пловдивското епархийно класно училище от Найден Геров, на 11 май 1851 г. започва празнуването и отдаването на почит към делото на Светите Братя Кирил и Методий.“
Традицията продължава и до днес. Учениците и учителите от гимназията започват честването на празника още на 10 май, което е и техният патронен празник. Те организират шествие по централната улица на Пловдив и поставят венци пред барелефа на Кирил и Методий в стария град. По този начин събуждат обществеността за празнуването на този ден.
Денят на светите братя Кирил и Методий е празник, който обединява българите и им напомня за значимостта на тяхната азбука, култура и книжовност. Чрез тържествените шествия и различни културни мероприятия, този ден продължава да бъде източник на гордост и вдъхновение за всички българи.
Чуйте разговора в звуковия файл.
"Нашият ден" предлага на своите слушатели втора част на интервюто с Александра Белинова-Морган, правнучка на една от най-видните личности в българската история – Ивaн Евстратиев Гешов – български министър-председател, един от основателите на Българското книжовно дружество; директор в БНБ, чийто подпис стои под първата емисия български левове...
За потенциала на ЛАРП (форма на ролева игра) да се използва за обучение, подобряване на комуникацията, работата в екип, взимането на решения и други полезни неща разговаряме във "Време за наука" с Илина Конакчиева , автор на учебно помагало за използване на ЛАРП игри в образованието. ЛАРП е съкращение от английското понятие Live Action Role..
Какво ни казва за променящия се свят на производителния труд изследването Broken class, Broken Glass – разговор във "Време за наука" с антрополога д-р Димитра Кофти. Д-р Кофти базира своите изследвания на теренни проучвания в България и Гърция. Тя е автор на докторантско изследване върху променящите се трудови отношения в контекста на..
Българите имат малко познания и недобра преценка по отношение на тегленето, оползотворяването и управлението на изтеглен кредит. Поне това казва статистиката, според която един на всеки трима работещи има проблемен дълг. Какво е да си длъжник в България? Кой и как трябва да помогне на хората, изпаднали в неплатежоспособност, да си "стъпят на..
На 22 април 1970 г. в САЩ за първи път е отбелязан Денят на Земята. В проявите тогава се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ. Идеята е да се привлече вниманието на хората към..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
В "Нашият ден" се срещаме с Ани Йовева – дизайнер на шевици. Тя е родена в Самоков, рисува от най-ранна детска възраст, а учителката ѝ в гимназията я..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg